Na Białorusi 3 lipca wyjątkowo bez defilady. "Służby przedstawiły wersję spisku", chodzi o Łukaszenkę

Niezależni białoruscy komentatorzy i media zastanawiają się, dlaczego w sobotę w Mińsku nie zorganizowano defilady wojskowej. Białoruś 3 lipca obchodzi Dzień Niepodległości. Wcześniej zazwyczaj jego nieodłącznym elementem były wojskowe parady.

Ekspert wojskowy Aleksander Alesin nie wyklucza, że władze poczuły się zagrożone, gdyż nie udało im się wykryć w armii przeciwników Alaksandra Łukaszenki. - Przecież służby specjalne przedstawiły wersję spisku, którego celem miałoby być zlikwidowanie Łukaszenki na paradzie wojskowej - mówi Alesin dla gazety internetowej "Naviny".

Zobacz wideo Bartosz Bielenia przez minutę krzyczał z mównicy w Parlamencie Europejskim. Tak odbierał nagrodę dla "Bożego Ciała"

Białoruś. Rząd nie zorganizował defilady z okazji Dnia Niepodległości

Inny ekspert Jahor Lebiadok zwraca uwagę, że w roku ubiegłym defilada wojskowa była organizowania 9 maja dla upamiętnienia 75. rocznicy zwycięstwa Związku Radzieckiego w drugiej wojnie światowej. Ekspert żartując nie wyklucza, że teraz defilada może się odbyć 17 września.

Etiopia. Czystki etniczne w kraju rządzonym przez laureata Pokojowej Nagrody Nobla

W tym roku białoruskie władze wprowadziły nowe święto Dzień Jedności Narodowej. Ma ono zgodnie z "sowiecką narracją" upamiętnić zjednoczenie ziem zachodniej i wschodniej Białorusi po napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września w 1939 roku.

Dzień Niepodległości na Białorusi. 3 lipca świętują głównie władze

3 lipca odbywa się na Białorusi państwowy, obchodzony głównie przez władze, Dzień Niepodległości. Miejscowa opozycja uważa, że Dzień Niepodległości powinno się świętować innego dnia. Przed reżimowym świętem niepodległości w Mińsku odbyła się oficjalna akademia. Występując na niej Alaksandr Łukaszenka oskarżył kraje Zachodu o ingerencję w wewnętrzne sprawy Białorusi. W czasie uroczystości rozdano też państwowe nagrody dla przodowników pracy. W ubiegłych latach 4 lipca w Mińsku organizowano defiladę wojskową. W tym roku nie ma takich planów, wieczorem odbędzie się tylko pokaz fajerwerków.

Oficjalny Dzień Niepodległości upamiętnia rocznicę wyzwolenia Mińska spod hitlerowskiej okupacji w 1944 roku. 

Kadr 'Wiadomości' TVP "Wiadomości" przywitały Donalda Tuska. "Bagaż afer", "partia w kryzysie"

Białoruska opozycja i niezależni historycy są zdania, że Dzień Niepodległości kraju powinien być obchodzony 25 marca, w rocznicę proklamowania w 1918 roku Białoruskiej Republiki Ludowej - pierwszego we współczesnej historii państwa Białorusinów. Tego dnia Białorusini obchodzą tak zwany Dzień Wolności.

Więcej o: