Kanada. Przy dawnej szkole katolickiej odkryto kolejny masowy grób ze szczątkami 182 dzieci

Kolejne tragiczne doniesienia z Kanady. W pobliżu szkoły St Eugene's Mission znaleziono 182 nieoznakowane groby dzieci rdzennej ludności. To już trzeci podobny przypadek od końca maja. Na razie nie zostało potwierdzone, czy odnalezione szczątki należą do byłych uczniów placówki.
Zobacz wideo „Co łaska" za tuszowanie pedofilii? O. Gużyński: To rzecz bardzo niestosowna

Od kilku tygodni w mediach pojawiają się doniesienie dotyczące grobów dzieci rdzennej ludności, które są odnajdywane w Kanadzie. Pod koniec maja do mediów trafiła informacja, że w pobliżu jednej ze szkół z internatem znaleziono szczątki 215 osób. Miesiąc później poinformowano o odkryciu kolejnego masowego pochówku - tym razem z 751 grobami. Najnowsze doniesienia mówią natomiast o odkryciu 182 nowych grobów. 

Kolejne odkrycia masowych grobów przy szkole dla rdzennej ludności w Kanadzie

Jak pisze "The Guardian", w środę 30 czerwca poinformowano, że georadar ujawnił nowe szczątki ludzkie w pobliżu dawnej szkoły katolickiej St Eugene's Mission, niedaleko miasta Cranbrook w Kolumbii Brytyjskiej. Szkołę otwarto w 1912 roku, zamknięto w 1970 roku. Prowadzili ją misjonarze Kościoła rzymskokatolickiego i w ciągu tych niecałych 60 lat do placówki uczęszczało około 5000 uczniów z plemion Indiańskich Okanagan, Shuswap, Czarne Stopy oraz miejscowego Ktunaxa. Na razie nie wiadomo, czy odnalezione szczątki należą do byłych uczniów szkoły. 

Kampania przymusowej asymilacji rdzennych mieszkańców Kanady

W całej Kanadzie od XIX wieku do lat 90. XX wieku zmuszono ponad 150 tys. dzieci rdzennych mieszkańców do uczęszczania do szkół w ramach kampanii przymusowej asymilacji ze społeczeństwem kanadyjskim. 

Jeden z byłych uczniów szkoły powiedział dziennikowi, że po przyjeździe do placówki został pobity za mówienie w rodzinnym języku. - Powiedzieli mi, że to "język diabła". Przeszedłem okropne pranie mózgu. Nie rozmawiałem z nikim w tym języku i nie pozwoliłem nikomu do mnie w nim mówić - wyznał 71-letni dziś Jack Kruger. Mężczyzna opowiedział także, że był świadkiem wykorzystywania seksualnego i znęcania się fizycznego nad kolegami z klasy. Jego najlepszy przyjaciel miał popełnić samobójstwo w wieku zaledwie sześciu lat po tym, jak został zgwałcony przez księdza.

Kanada. Podpalenia kościołów po odkryciach masowych grobów w Kolumbii Brytyjskiej

Z odkryciem szczątków zbiegły się w czasie podpalenia kościołów. 21 czerwca spłonęły dwa z nich w Penticton i Oliver, a 26 czerwca podpalono dwa kolejne, także w regionie Kolumbii Brytyjskiej. Śledczy wskazują, że mogą mieć one związek z odkryciami masowych grobów. 26 czerwca wieczorem doszło także do dewastacji pomnika papieża Jana Pawła II przed polskim kościołem w Edmonton. Monument został pokryty czerwonymi odciskami dłoni, a u jego podstaw ustawiono pluszowe zabawki. Na chodniku prowadzącym od pomnika do drzwi kościoła pozostawiono natomiast czerwone odciski stóp. 

Więcej o: