Meksyk. Sąd Najwyższy dekryminalizuje rekreacyjne używanie konopi

Meksyk zalegalizował rekreacyjne stosowanie marihuany, tym samym stając się trzecim na świecie krajem, w którym będzie to oficjalnie dozwolone. Zwolennicy legalizacji wyrazili nadzieję na to, że decyzja pomoże w walce z kartelami narkotykowymi - w związku z ich działalnością każdego roku ginie tysiące osób.

Sąd Najwyższy w Meksyku w poniedziałek zdekryminalizował używanie konopi przez dorosłych - za głosowało 8 spośród 11 sędziów. Dotychczasowy zakaz uznano natomiast za niekonstytucyjny. Meksyk jest trzecim krajem, który zdecydował się na taki krok - wcześniej rekreacyjne stosowanie marihuany za legalne uznano tylko w Kanadzie i Urugwaju

Zobacz wideo Susz. Po ulicach fruwały banknoty. Okazało się, że właściciel zostawił portfel na dachu samochodu

Meksyk. Dorośli z pozwoleniem na uprawę i rekreacyjne stosowanie marihuany

- Dzisiaj jest historyczny dzień dla wolności - mówił prezes Sądu Najwyższego Arturo Zaldívar.

Zgodnie z orzeczeniem sądu dorośli będą mogli rekreacyjnie stosować marihuanę w Meksyku. Najpierw należy jednak uzyskać specjalne pozwolenie na uprawę oraz użycie własnej marihuany. Zaznaczono, że palenie w miejscach publicznych oraz w obecności dzieci jest zabronione. Po spożyciu nie powinno się natomiast prowadzić pojazdu, ani wykonywać innych niebezpiecznych czynności - wskazuje CNN

USS Alaska na tle GibraltaruNiezwykła wizyta okrętu, na którym opiera się bezpieczeństwo USA

W marcu Izba Reprezentantów przyjęła ustawę za legalizacją używki, nie została jednak ona zatwierdzona przez Senat - informowała BBC. AFP przypomniała z kolei, że Senat dał zgodę na przyjęcie ustawy w listopadzie ubiegłego roku, ale proces legislacyjny wydłużył się w związku z licznymi poprawkami Izby Reprezentantów. W związku z sytuacją do akcji wkroczył Sąd Najwyższy. 

Meksyk. Zwolennicy legalizacji liczą, że ustawa pomoże w walce z kartelami 

Zgodnie z nowym prawem dorosła osoba będzie mogła posiadać do 28 gramów marihuany (obecnym limitem jest 5 gramów). W domu hodować będzie można do ośmiu sadzonek na własny użytek. Jak wskazują meksykańskie media, decyzja Sądu Najwyższego jest ostateczna. 

Jak wskazuje BBC, zwolennicy legalizacji używki mają ogromną nadzieję na to, że nowa ustawa pozwoli na przynajmniej częściowe zmniejszenie przemocy w związku z nielegalnym handlem narkotykami. Każdego roku pochłania on w Meksyku życie tysięcy osób. Stosowanie leczniczej marihuany jest legalne w Meksyku od 2017 roku. 

Biden US IsraelJoe Biden obiecuje Izraelowi: Nie pozwolę, by Iran uzyskał broń jądrową

Więcej o: