Druga operacja militarna na rozkaz Bidena. Atak na obiekty przy granicy iracko-syryjskiej

Stany Zjednoczone przeprowadziły bombardowania obiektów położonych przy granicy iracko-syryjskiej. Według Pentagonu celem ataków były budynki wykorzystywane przez bojowników wspieranych przez Iran, którzy przygotowywali ataki na wojska USA przy użyciu dronów.

Ataki zostały przeprowadzone przy użyciu myśliwców F-15 i F-16. Wystrzelone przez nie pociski uderzyły w trzy cele - dwa w Syrii i jeden w Iraku. Obiekty te były wykorzystywane jako centra operacyjne oraz składy broni przez oddziały proirańskich bojowników Kataib Hezbollah i Kata'ib Sayyid al-Shuhada.

Amerykańska operacja odbyła się około północy czasu polskiego. Na razie nie ma danych o ofiarach. "Stany Zjednoczone podjęły niezbędne i celowe działania ograniczające ryzyko eskalacji, a jednocześnie będące czytelnym i jednoznacznym krokiem odstraszającym" - oświadczył rzecznik Pentagonu John Kirby. Przedstawiciele Departamentu Obrony poinformowali, że operacja była odpowiedzią na kilka ataków przy użyciu dronów na amerykańskie siły w Iraku w ostatnich miesiącach.

Zobacz wideo Amerykańska marynarka wojenna przeprowadza próby wstrząsowe okrętu. Wykorzystano 18 tys. kg materiałów wybuchowych

Druga operacja militarna na rozkaz Bidena

Atak lotniczy na cele przy położone przy granicy syryjsko-irackiej był drugą operacją militarna przeprowadzoną na rozkaz prezydenta Joe Bidena. Poprzednia akcja miała miejsce w lutym i była reakcją na przeprowadzony przez proirańskie grupy atak rakietowy w północnym Iraku.

"Na rozkaz prezydenta Joe Bidena amerykańskie siły zbrojne przeprowadziły ataki z powietrza, których celem była infrastruktura wykorzystywana przez wspierane przez Iran grupy bojowników w zachodniej Syrii" - napisał wówczas w oświadczeniu rzecznik Pentagonu, dodając, że w wyniku uderzenia zniszczonych zostało kilka obiektów należących do szyickich grup zbrojnych, między innymi Brygad Hezbollahu.

Przeprowadzona minionej nocy operacja była zakrojona na większą skalę.

Więcej o: