Uratował 31 osób, skazano go na 142 lata więzienia. "Gdybym tego nie zrobił, wszyscy bylibyśmy martwi"

Grecja ściga migrantów pod zarzutem przemytu ludzi i nakłada na nich surowe kary więzienia. Organizacje praw człowieka podkreślają, że wielu z nich oskarżanych jest niesłusznie. Jedną z takich osób ma być Hanad Abdi Mohammad. Mężczyzna uratował 31 osób, a sąd skazał go na 142 lata więzienia za przemyt ludzi.
Zobacz wideo Straż graniczna otwiera tira, a tam... imigranci

"The New York Times" opisuje historię Hanada Abdiego Mohammada. W grudniu ubiegłego roku 28-letni Somalijczyk przejął stery tonącej łodzi przemytniczej u wybrzeży wyspy Lesbos. Dzięki jego zdecydowanej reakcji udało się uratować 31 osób. Zginęły dwie osoby.

5 osób zginęło w katastrofie balonu na gorące powietrze w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk w USANowy Meksyk. Pięć osób zginęło w katastrofie balonu w Albuquerque

142 lata i 10 dni więzienia dla Somalijczyka

Pół roku później mężczyzna został skazany na 142 lata i 10 dni więzienia. Karę odsiaduje w zakładzie na wyspie Chios. Oskarżono go o przemyt ludzi do Grecji. "The New York Times", który dotarł do orzeczenia sądu z 13 maja, zaznacza, że Somalijczyk, ze względu na grecki kodeks karny, w celi spędzi maksymalnie 20 lat.

- Wciąż mam koszmary o tamtej nocy - powiedział, jak cytuje "The New York Times", Hanad Abdi Mohammad. - Gdybym tego nie zrobił, wszyscy bylibyśmy martwi - dodał.

Według organizacji zajmujących się prawami człowieka, Mohammad jest jedną z kilku osób ubiegających się o azyl w ostatnich miesiącach, które otrzymały długie wyroki więzienia za handel ludźmi lub ułatwianie migrantom nielegalnego wjazdu. Dokładna liczba jest nieznana, natomiast wiadomo, że takich osób jak Mohammad są dziesiątki.

Grecja broni się, podkreślając, że jej sądy są sprawiedliwe i że ma obowiązek strzec swoich granic.

Brytyjski niszczyciel 'Defender'Tajne dokumenty brytyjskiego wojska znalezione na przystanku autobusowym

Więcej o: