Turcja. Strażacy walczą z ogniem. Kłęby dymu dotarły nad popularny kurort

Strażacy walczą z pożarem lasu, który wybuchł w lesie położonym między miejscowością Marmaris i kurortem turystycznym Icmeler przed południem 27 czerwca. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko. Kłęby gęstego dymu, ale i płomienie, dotarły już nad popularny kurort. Turyści z niepokojem obserwują akcję gaśniczą.

Lokalne media informują, że ogień, który wybuchł w lesie, rozprzestrzenił się bardzo szybko. Płomienie dotarły nawet do atrakcji turystycznych kurortu.

Zobacz wideo Od kebaba po bakławę - kilka dań, dzięki którym zasmakujesz Turcji, nie ruszając się z własnej kuchni

Pożar w Turcji. Strażacy walczą z ogniem, który dotarł do popularnego kurortu

Temperatura, która wzrosła powyżej sezonowej normy, była przyczyną pożaru lasu w Turcji. Akcja gaśnicza prowadzona jest zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Wielu strażaków, w tym sześć helikopterów, zraszacze, buldożery i cysterny z wodą, walczą z płomieniami, które wiatr bardzo szybko rozprzestrzenił po okolicznym regionie. Jak informuje Hurriyet Daily News,  wiatr komplikuje prowadzoną akcję gaśniczą.

- Zespoły pracują zgodnie ze zmianą kierunku wiatru - powiedział Gubernator Mu?la Orhan Tavl?, dodając, że wiele posiłków z okolicznych obszarów przybyło z pomocą, by gasić ogień. Obecnie nie ma informacji, czy są jakieś ofiary pożaru - dodał.

Michał DworczykMedia: Michał Dworczyk ofiarą "głupiego żartu". Strażacy w domu polityka

Turcja wyróżnia się w walce z pożarami lasów. Odnosi sukces w akcjach gaśniczych

Według danych Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów, Turcja odniosła największy sukces w zwalczaniu pożarów lasów w 2020 roku. Powierzchnia przypadająca na jeden pożar w Turcji wynosiła 6,2 ha, w Hiszpanii to 20,4 ha, a w USA aż 68 ha. Jak podaje Hurriyet Daily News, Bekir Karacabey, szef Generalnej Dyrekcji Leśnictwa, powiedział państwowej agencji Anadolu, że ponad 3000 pożarów wiejskich zostało ugaszonych przez zespoły, zapobiegając utracie życia i mienia mieszkańców.

Turcja, w walce z pożarami wykorzystuje pojazdy wodociągowe, pojazdy pierwszej pomocy, spycharki, samoloty i śmigłowce, a nawet drony, które skracają czas reakcji na pożar do 12 minut.

Pożar składowiska odpadów w Przysiece PolskiejWielkopolska. Pożar na składowisku odpadów i skupie złomu w Przysiece Polskiej

Krajowy urząd meteorologiczny potwierdził, że ostatni miesiąc był najcieplejszym majem w Turcji w ciągu ostatnich 51 lat. Ostrzega również, że temperatury mogą wzrosnąć w nadchodzących dniach.

Więcej o: