Tornado w Czechach. Policja publikuje dramatyczne nagranie mieszkańca. "Jesteś odważnym człowiekiem"

W czwartek przez Czechy przeszło tornado. Zginęło pięć osób, a ponad tysiąc budynków zostało uszkodzonych. Teraz policja opublikowała nagranie, które pokazuje, jak bardzo niebezpieczny jest to żywioł.
Zobacz wideo Trąba powietrzna porwała chłopca. Przez kilka sekund unosił się nad ziemią

Funkcjonariusze nagranie otrzymali od mieszkańca jednej z poszkodowanych miejscowości. "Dziękujemy. Jesteś odważnym człowiekiem" - napisali na Twitterze.

Na początku wideo widać, jak zbliża się żywioł, który wygina i łamie drzewa. W powietrzu latają różne przedmioty. W końcu słychać dźwięk tłuczonego szkła. Okazuje się, że tornado wybiło szybę w budynku, w którym przebywała osoba nagrywająca.

W sieci pojawia się wiele nagrań z Czech. Poniższe również kończy się wybitą szybą.

 

Tornado w Czechach

W nawałnicach, które w czwartek przeszły przez kilka miejscowości w okolicach Brzecławia i Hodonina w pobliżu granicy Czech ze Słowacją, wiatr zrywał dachy budynków, wyrywał drzewa z korzeniami i wywracał auta. Według najnowszych informacji nie żyje pięć osób, a 150 zostało rannych - około 90 z nich trafiło do szpitala. Według władz tornado uszkodziło ok. 1000 budynków, a straty szacuje się na 60 mln euro.

- Huczało, jakby tuż obok przejeżdżał pociąg ekspresowy. Dachy... wszystko fruwało. Coś strasznego. To była chwila. Uniknęliśmy śmierci o jakieś trzy sekundy. Wszystko trwało minutę - relacjonował w czeskich mediach jeden z poszkodowanych przez nawałnicę mieszkańców.

- Straszna sytuacja. Nie wyobrażałem sobie, że będziemy mieli w Czechach tornado. Oglądaliśmy to zawsze w amerykańskich filmach i reportażach. Przyjechałem powiedzieć ludziom, że im pomożemy. Nie zostawimy ich samych - oświadczył w Czeskiej Telewizji premier Andrej Babiš.

Więcej o: