Kanada. Dramatyczne odkrycie na terenie dawnej szkoły dla Indian. 751 nieoznakowanych grobów

W miejscu dawnej szkoły z internatem odnaleziono 751 nieoznakowanych grobów rdzennych mieszkańców Kanady, prawdopodobnie dzieci, które uczęszczały do szkoły. To kolejne tak dramatyczne znalezisko - miesiąc wcześniej odnaleziono masowy grób ze szczątkami 215 dzieci. "Zdaję sobie sprawę, że te odkrycia tylko pogłębiają ból, który rodziny, ocaleni i wszyscy rdzenni mieszkańcy już odczuwają" - oświadczył premier Justin Trudeau.

751 nieoznakowanych grobów rdzennych mieszkańców Kanady odkryto w miejscu dawnej szkoły z internatem dla dzieci w Marieval w prowincji Saskatchewan. Miesiąc wcześniej dokonano podobnego odkrycia w pobliżu dawnej szkoły w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej - odkryto wówczas szczątki 215 dzieci. Z raportu opublikowanego w 2015 r. wynika, że w kanadyjskich szkołach z internatem przez dziesięciolecia dochodziło do fizycznego i psychicznego znęcania się nad dziećmi, a także do wykorzystywania seksualnego. Do uczęszczania do tego typu placówek zmuszano dzieci rdzennych mieszkańców Kanady. 

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Kanada. 751 nieoznakowanych grobów na terenie dawnej szkoły w Marieval

Cadmus Delorme, przewodniczący ludu Cowessess, czyli rdzennych mieszkańców tej części Kanady, powiedział, że nie wiadomo, czyje szczątki znajdują się w odkrytych grobach. Delorme wyjaśnił, że ludzkie szczątki nie były pochowane w masowym grobie, tylko w indywidualnych mogiłach, z których usunięto nagrobki. Dodał, że społeczność ludu Cowessess chce identyfikacji pochowanych osób oraz upamiętnienia ich poprzez umieszczenie tabliczek na grobach. 

Donald Trump w szpitaluUSA. Stan chorego na COVID-19 Trumpa był poważniejszy niż podawano

Społeczność Cowessess podjęła poszukiwania na tym terenie na podstawie historii przekazywanych ustnie. Badania 44 tysięcy metrów kwadratowych terenu przeprowadzono wraz ze specjalistami z Politechniki Saskatchewan z wykorzystaniem radaru penetrującego grunt. Federacja zrzeszająca rdzennych mieszkańców Saskatchewan domaga się także przeszukania innych lokalizacji. 

Premier JustinTrudeau: Odkrycie tylko pogłębia ból

Kompleks szkolny w miejscowości Marieval był prowadzony od 1899 do 1997 roku. Do lat 70. ubiegłego wieku szkołę prowadziły zakonnice. W 1987 roku placówka została przejęta przez rdzennych mieszkańców Kanady, a w 1999 roku budynek szkoły został zburzony. Placówka była częścią kanadyjskiego systemu 139 szkół z internatem. System działał latach 1831-1996 i objął 150 tys. dzieci rdzennych mieszkańców Ameryki. Szkoły były prowadzone głównie przez katolickich misjonarzy. 

Premier Justin Trudeau poinformował w oficjalnym oświadczeniu, że jest "ogromnie zasmucony" i jego "serce pęka" z powodu odkrycia nieoznakowanych grobów na terenie dawnej szkoły w Marieval. "Zdaję sobie sprawę, że te odkrycia tylko pogłębiają ból, który rodziny, ocaleni i wszyscy rdzenni mieszkańcy już odczuwają" - napisał. Trudeau dodał, że rozmawiał telefonicznie z Cadmusem Delormem. Premier zaznaczył, że jest zaangażowany w naprawienie "historycznych krzywd" oraz przyspieszenie pojednania "w konkretny, znaczący i trwały sposób". 

Romana ProtasiewiczaSapiega i Protasiewicz przeniesieni do aresztu domowego. Rodzice w szoku

Więcej o: