Aborcja prawem człowieka. Parlament Europejski przyjął raport Maticia. Europoseł: Porównują mnie do Hitlera

Parlament Europejski stosunkiem głosów 378 za, 255 przeciw i 42 wstrzymujących się przyjął w czwartek tzw. raport Maticia. Projekt rezolucji wzywa państwa Unii m.in. do zapewnienia powszechnego dostępu do aborcji. Debata nad raportem odbyła się w Parlamencie Europejskim w środę.

Raport został przyjęty przez Komisję Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego 11 maja. Jego autorem jest chorwacki socjalista Predrag Fred Matić.

Zobacz wideo Piekło kobiet. „Jeżeli chodzi o aborcję, to jesteśmy pod ścianą"

PE przyjął raport Maticia. Aborcja prawem człowieka

Projekt rezolucji wzywa państwa członkowskie m.in do "depenalizacji aborcji oraz do usuwania i zwalczania przeszkód w legalnej aborcji", "zapewnienia powszechnego dostępu do wysokiej jakości i przystępnych nowoczesnych metod antykoncepcji i produktów antykoncepcyjnych", a także do "udostępnienia w Europie sztucznego zapłodnienia". W raporcie stwierdzono, że legalny i bezpieczny dostęp do aborcji czy odpowiednia opieka położnicza to prawa człowieka. Jednocześnie autorzy raportu skrytykowali "klauzulę sumienia", która pozwala lekarzom odmówić wykonania zabiegu usunięcia ciąży.

Abp Stanisław GądeckiAbp Gądecki z apelem do europosłów. "O głosowanie przeciwko aborcji"

Projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego krytykował polski episkopat. Abp. Stanisław Gądecki w  oświadczeniu skierowanym do europosłów napisał, że "aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia, tym bardziej odrażającym, że dotyczy życia człowieka najsłabszego i całkowicie bezbronnego. Jest więc przejawem najbardziej niesprawiedliwej dyskryminacji" - zaznaczył. Zaapelował do posłów Parlamentu Europejskiego o głosowanie przeciwko projektowi. W oświadczeniu przypomniał katolikom, "że w sytuacji, gdy poddane głosowaniu dokumenty wymierzone są w podstawowe prawa człowieka i wartości, które nie podlegają negocjacjom, nie mogą zgodzić się na żaden kompromis, ale powinni jednoznacznie przeciwstawić się takim inicjatywom".

"Przełomowy dzień w walce o prawa Europejek! PE przyjął rezolucję, która będzie drogowskazem jeżeli chodzi o zdrowie oraz prawa seksualne i reprodukcyjne w UE, w tym kwestie antykoncepcji, legalnej i bezpiecznej aborcji oraz edukacji seksualnej. Jest duma!" - skomentował europoseł Robert Biedroń

"Porównują mnie do Hitlera, wysyłają lalki płodów"

Przed głosowaniem Matić przyznał, że projekt rezolucji spowodował zalew nienawistnych komentarzy zaadresowanych do autorów opracowania. - Zewnętrzna presja jest ogromna i mamy do czynienia z nienawistnymi mailami, petycjami online przeciwko mnie, porównują mnie do Hitlera, utrudniając przygotowanie raportu, prowadzą silną kampanię dezinformacyjną - powiedział chorwacki deputowany, cytowany przez Politico. Jak dodał, przeciwnicy posunęli się do "wysyłania do biur małych lalek płodów". - To nam pokazuje, że walka, o której myśleliśmy, że została wygrana wiele lat temu, wcale nie została wygrana - dodał.

Raport Maticia przyjęto stosunkiem głosów 378 za, 255 przeciw i 42 wstrzymujących się. 

Więcej o: