"Zamknij gębę, jesteś gnojkiem" - odrzekł prezydent Brazylii na pytanie, czemu nie ma maseczki

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro kazał się zamknąć dziennikarzowi, który zakwestionował jego odmowę noszenia maski. A Globo Group, największy koncern medialny w kraju, nazwał "gównianą prasą". "Prezydent nie będzie hamował pracy prasy w Brazylii krzykiem lub nietolerancją" - natychmiast oświadczył koncern.

- Zamknij gębę! Jesteś gnojkiem! Uprawiasz nieuczciwe dziennikarstwo, co wcale nie pomaga. Niszczysz brazylijską wspólnotę, niszczysz brazylijską religię! - tak prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zaatakował w poniedziałek reportera po ceremonii wojskowej w Guaratingueta.

Zobacz wideo Prezydent Brazylii czci rocznicę krwawego zamachu stanu

Jair Bolsonaro ściąga czarną maseczkę i obraża dziennikarza

Dziennikarz z TV Vanguarda, stacji z sieci Globo, wcześniej przypomniał prezydentowi, że w kilku stanach został on ukarany grzywną za odmowę noszenia maski na spotkaniach ze swoimi zwolennikami. Kiedy reporter zwrócił uwagę, że Bolsonaro przybył na ceremonię bez zakrywania ust i nosa, Bolsonaro odpowiedział krótko: "Przyjeżdżam tak, jak chcę, kiedy chcę. Dbam o własne życie".

Brazylia. Trwają protesty przeciwko rządom Jaira BolsonaroProtesty w Brazylii. Demonstrujący chcą dymisji Jaira Bolsonaro

- Teraz możesz umieścić to w "Jornal Nacional" - powiedział prezydent zaraz po tym, jak zdjął czarną maskę, którą miał na sobie i oświadczył, że nie zamierza jej nosić. "Jornal Nacional" to wieczorny program informacyjny Globo.

Brazylia. Prezydent Bolsonaro nie wprowadza obostrzeń

Od czasu dojścia do władzy w styczniu 2019 roku Jair Bolsonaro wielokrotnie atakował dziennikarzy i media - pisze wionews.com. W poniedziałek zrobił to ponownie, a Grupa Globo, którą nazwał "gównianą prasą" zareagowała natychmiast i wystosowała oświadczenie: "Prezydent nie będzie utrudniał ani hamował pracy prasy w Brazylii krzykiem lub nietolerancją".

Antyrządowe protesty w BrazyliiBrazylijczycy żądają impeachmentu prezydenta Bolsonaro. "Kajdanki są twoje"

Bolsonaro złorzeczył również brazylijskiemu CNN, oskarżając stację o "pochwalanie" demonstracji, na których w ostatni weekend zgromadziły się dziesiątki tysięcy ludzi, aby okazać niezadowolenie z polityki rządu wobec pandemii koronawirusa, która zabiła już 500 000 ofiar w kraju - pisze riotimesonline.com. Nie były to pierwsze takie protesty w Brazylii. Pod koniec maja również odbyły się masowe demonstracje, a protestujący domagali się, aby prezydent ustąpił ze stanowiska i został ukarany za swoje "katastrofalne rządy" i "ludobójczą administrację" w walce z koronawirusem.

Prezydent Jair Bolsonaro od początku pandemii sprzeciwiał się wszelkim działaniom na rzecz promowania dystansu społecznego lub izolacji oraz kwestionował skuteczność szczepionek i przydatność masek, promując jednocześnie leki, których skuteczność w walce z wirusem nie została udowodniona. Bolsonaro wielokrotnie podkreślał, że będzie walczył o to, aby obywatele nie musieli nosić masek.

Więcej o: