Kim Dzong Un mówił o dialogu z USA. Jego siostra dementuje. "Pogrążą się w rozczarowaniu"

Kim Yo Jong oznajmiła, że Stany Zjednoczone błędnie odczytały słowa jej brata Kim Dzong Una o dialogu i "pogrążą się w jeszcze większym rozczarowaniu". W ten sposób siostra dyktatora odniosła się do słów amerykańskich urzędników, którzy chęć ewentualnego dialogu odebrali jako "interesujący sygnał".

17 czerwca zakończył się trzeci dzień posiedzenia plenarnego Komitetu Centralnego rządzącej Partii Pracy w Korei Północnej. Podczas spotkania przywódca kraju Kim Dzong Un zapowiedział, że Korea musi przygotować się "zarówno na dialog, jak i konfrontację" ze Stanami Zjednoczonymi rządzonymi przez Joe Bidena - poinformowała Koreańska Centralna Agencja Prasowa.

KCNA podała również, że podczas posiedzenia Kim Dzong Un zaprezentował strategię stosunków z Waszyngtonem w związku z "tendencją polityczną nowo powstałej administracji amerykańskiej". Przywódca Korei Północnej nie wykluczył, że spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych, powiedział jednak, że wymagałoby to podjęcia przez Joe Bidenem "pewnych zobowiązań" wobec Korei Północnej.

Kim Dzong UnKim Dzong Un przygotowuje się do "dialogu i konfrontacji" z USA

Zobacz wideo Patriotyczne niewolnictwo w Korei Północnej

Stanowcze oświadczenie siostry Kima

Doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan ocenił wypowiedź Kima Dzong Una jako "interesujący sygnał". Do tych właśnie słów odniosła się Kim Yo Jong. "Wydaje się, że USA mogą zinterpretować tę sytuację tak, aby szukać dla siebie pocieszenia. Oczekiwania, które postanowili w niewłaściwy sposób żywić, pogrążą ich w jeszcze większym rozczarowaniu" - napisała w oświadczeniu, jak cytuje Associated Press, powołując się na Koreańską Centralną Agencję Prasową.

Oświadczenie Kim Yo Jong zbiegło się w czasie wizyty specjalnego wysłannika USA ds. Korei Północnej Sung Kima. W poniedziałek dyplomata oświadczył, że również Stany Zjednoczone są gotowe na dialog. Dodał również, że jest gotowy na spotkanie z władzami "gdziekolwiek, kiedykolwiek i bez warunków wstępnych".

Kim Dzong UnKorea Północna. Ceny żywności poszły w górę. Kilogram bananów za 172 zł

Więcej o: