USA. "Washington Post": Donald Trump chciał wysyłać zakażonych koronawirusem Amerykanów do Guantanamo

Na początku pandemii ówczesny prezydent USA Donald Trump uważał, że Amerykanie, którzy zostali zakażeni koronawirusem za granicą, nie powinni być sprowadzani z powrotem do Stanów Zjednoczonych. Według "Washington Post" Trump sugerował, by odizolować ich w bazie wojskowej na Kubie. - Czy nie mamy wyspy, której jesteśmy właścicielami? - miał mówić do swoich doradców.

W książce "Koszmarny scenariusz" autorstwa Yasmeen Aoutaleb i Damiana Paletty'ego - dziennikarzy "Washington Post" - opisano działania administracji Donalda Trumpa w związku z pandemią koronawirusa. Książka ukaże się 29 czerwca. Jednym z ujawnionych w niej działań Donalda Trumpa i jego administracji jest sytuację z lutego 2020 roku kiedy w Białym Domu trwała dyskusja na temat tego, co zrobić z obywatelami Stanów Zjednoczonych zakażonymi koronawirusem za granicą.

Zobacz wideo Donald Trump w pożegnalnym przemówieniu. Nawiązał do ataku na Kapitol, "politycznej cenzury" i... placu w Warszawie [ENG]

USA. Zakażeni koronawirusem mieli być wysyłani do bazy wojskowej. "Koszmarny scenariusz"

- Czy nie mamy wyspy, której jesteśmy właścicielami? - miał zapytać ówczesny prezydent USA doradców biorących udział w spotkaniu.

USA. Furgonetka wjechała w uczestników marszu równościUSA. Furgonetka wjechała w uczestników marszu równości. Są ofiary

Według autorów książki propozycja wysłania zakażonych koronawirusem Amerykanów do kubańskiego Guantanamo miała zapobiegać rozprzestrzenianiu się pandemii w Stanach Zjednoczonych.

- Importujemy towary. Nie zamierzamy importować wirusa - miał mówić Trump do zgromadzonych doradców.

Więzienie Guantanamo. Siedzą tam m.in. podejrzani o terroryzm 

Guantanamo jest więzieniem dla podejrzanych o terroryzm, w tym niektórych przywódców ataków z 11 września 2001 r. Zaszokowani doradcy Donalda Trumpa odpierali propozycję prezydenta, argumentując, że opcja wysyłania zakażonych lub chorych amerykańskich turystów w to samo miejsce, w którym znajdują się naprawdę niebezpieczni przestępcy, nie byłaby najlepszą decyzją polityczną. 

Amerykańska marynarka wojenna przeprowadza próby uderzeniowe lotniskowcaUSA. Trzęsienie ziemi? Nie, to testy nowego okrętu marynarki wojennej [WIDEO]

Donald Trump długo sprzeciwiał się sprowadzaniu chorych do USA. Kiedy 14 zarażonych koronawirusem Amerykanów zostało przywiezionych z powrotem do Stanów Zjednoczonych ze statku wycieczkowego Diamond Princess w Japonii, Trump rzekomo chciał zwolnić urzędnika departamentu stanu, który zorganizował repatriację - pisze telegraph.co.uk. Pomysł wysyłania chorych do kubańskiej bazy wojskowej nigdy jednak nie został zrealizowany.

Więcej o: