Nieoficjalnie: kwestia cyberataków jednym z tematów środowego posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej

W środę w Brukseli ma odbyć się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej, podczas którego omawiana będzie m.in. kwestia cyberataków w Polsce - informuje nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa w depeszy opublikowanej przez portal Wnp.pl.

Jak ustaliła nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa, "w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli jest zainteresowanie sprawą cyberataków w Polsce". Właśnie ta kwestia ma być jednym z tematów środowego posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej.

Już z wcześniejszych ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynikało, że w tym tygodniu możliwe jest spotkanie ambasadorów Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej sprawie. Informacja o atakach, których ofiarami mieli paść polscy urzędnicy trafiła też do europejskiego zespołu reagowania na incydenty komputerowe w unijnych instytucjach i agencjach.

Zobacz wideo UE idzie na wojnę z plastikiem. Co się zmieni od lipca?

Rada Północnoatlantycka o cyberatakach

Eksperci NATO - jak usłyszała brukselska korespondentka - współpracują z Polakami w tej sprawie. Badane są źródła pochodzenia cyberataku. Kwatera główna podkreśla, że oferuje wszelką pomoc sojusznikom w reagowaniu na zagrożenia cybernetyczne. Ta sprawa będzie też jednym z tematów poniedziałkowego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu.

Polska swoją dokumentację dotyczącą ataków przekazała krajom członkowskim, Komisji Europejskiej, unijnemu korpusowi dyplomatycznemu i sojusznikom w NATO.

Szef Kancelarii Premiera minister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej. Warszawa, 26 kwietnia 2019Cyberatak na polityków. Dworczyk: Prowadziłem korespondencję z prywatnej skrzynki

Brukselska korespondentka Polskiego Radia widziała dokument, z którego wynika, że infrastruktura i modus operandi są charakterystyczne dla hakerów sponsorowanych przez Rosję. Wspomniane są operacje grupy "Ghostwriter", działającej na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Akcja dezinformacyjna odbywa się zgodnie ze strategią - "Hack, Leak, Falsify, Publish and Disturb, czyli polega na ataku hakerskim, przejmowaniu informacji, fałszowaniu, publikowaniu i wywoływaniu niepokoju.

Więcej o: