Szwecja. Premier Stefan Loefven odwołany. To pierwsze w tym kraju odsunięcie od władzy szefa rządu

Premier Szwecji Stefan Loefven został odwołany w poniedziałek przez parlament. To bezprecedensowa sytuacja w tym kraju. Za odsunięciem socjaldemokratycznego szefa rządu opowiedziało się 181 z 349 posłów.

Polska reprezentacja ze Szwecją na Euro 2020 zagra już w środę (23 czerwca), ale - jak się okazuje - Szwedzi mierzą się z większymi problemami, niż Krystyna Pawłowicz ubiegająca się o "zwrot zrabowanego dziedzictwa". Jak donosi Informacyjna Agencja Radiowa, szwedzki parlament poparł wotum nieufności wobec szefa rządu Stefana Lofvena. Teraz premier musi podać się do dymisji lub rozpisać nowe wybory.

Zobacz wideo Szwedzkie wojsko jest niewielkie, ale nowoczesne. Tak wyglądają jego ćwiczenia

Premier Stefan Lofven to pierwszy w Szwecji odwołany szef rządu 

Wniosek o wotum nieufności złożyli posłowie prawicy po tym, jak lewicowy rząd ogłosił plany złagodzenia przepisów dotyczących ograniczeń czynszowych. Przeciwko premierowi Stefanowi Lofvenowi głosowało 181 posłów w liczącym 349 miejsc parlamencie.

Jest to pierwszy w Szwecji przypadek przegranego głosowania o wotum nieufności i oznacza koniec mniejszościowej koalicji socjaldemokratów z Zielonymi.

Rządowy plan uwolnienia czynszów w nowo wybudowanych mieszkaniach spotkał się z ostrą krytyką niemal wszystkich ugrupowań na scenie politycznej. Według nich jest to zamach na socjalny model państwa opiekuńczego i grozi znaczącym wzrostem opłat czynszowych.

Ulf Kristersson: Szwecja ma największą liczbę strzelanin w Europie

Jak informuje PAP Jimmie Akesson, przywódca Szwedzkich Demokratów, przekazał przed głosowaniem, że jego ugrupowanie "reprezentuje szwedzkie społeczeństwo i że rządzący zawiedli w walce z przestępczością oraz integracją". Z kolei szef centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, Ulf Kristersson podkreślił, że "Szwecja ma największą liczbę strzelanin w Europie". "To rząd nie zdaje egzaminu, a nie parlament" - dodał.

Były już premier Szwecji Stefan Loefven pełnił funkcję szefa rządu od 2014 roku przez dwie kadencje w koalicji z Partią Ochrony Środowiska - Zieloni.

Więcej o: