Protasiewicz rzekomo przesłuchany przez separatystów z Ługańska. Ukraina chce wyjaśnień

Ukraina chce wyjaśnień co do domniemanego przesłuchania Romana Protasiewicza przez separatystów z Ługańska. Dziś wspierani przez Rosję bojówkarze oświadczyli, że przeprowadzili śledcze działania wobec przetrzymywanego w Mińsku białoruskiego opozycjonisty.

Oleg Nikolenko, rzecznik ukraińskiego MSZ cytowany przez portal naviny.by podkreślił, że takie zbliżenie Rosji i Białorusi zwiększa ryzyko dla Ukrainy i będzie brane pod uwagę przy podejmowaniu kolejnych decyzji, mających na celu ochronę interesów bezpieczeństwa narodowego.

Zobacz wideo Łukaszenka może liczyć na bezwarunkowe poparcie Kremla gdy chodzi o spacyfikowanie społeczeństwa

Moskwa chce pozbawić Białoruś suwerenności

Ambasada Ukrainy w Mińsku zażądała wyjaśnienia w sprawie oświadczenia władz tak zwanej Ługańskiej Republiki Ludowej. Prorosyjscy separatyści z Ługańska twierdzą, że przeprowadzili śledcze działania wobec opozycyjnego dziennikarza Romana Protasiewicza. Prokurator Generalny samozwańczej ŁRL Siergiej Gorenko powiedział 16 czerwca, że departament otrzymał "niepodważalne dowody" na udział Protasiewicza w działalności nacjonalistycznej proukraińskiej grupy "Azow" zakazanej w ŁRL - pisze portal naviny.by.

Białoruś. W pobliżu polskiej ambasady doszło do pożaruBiałoruś. Wybuch w pobliżu polskiej ambasady w Mińsku

W reakcji na to rzecznik ukraińskiego MSZ ocenił, że o ile Rosja faktycznie sprawuje kontrolę nad okupowanymi terytoriami na wschodzie Ukrainy, to oświadczenia separatystów należy postrzegać jako próbę Moskwy pozbawienia Białorusi jej suwerenności.

Sprawa Protasiewicza. Wymuszenie lądowania samolotu miało się odbyć według rosyjskiego scenariusza

Oleg Nikolenko dodał, że operacja wymuszenia lądowania w Mińsku samolotu Ryanair z Romanem Protasiewiczem na pokładzie była de facto rozegrana według rosyjskiego scenariusza.

Joe BidenReakcja Bidena na ostatnie pytanie o Putina. "Pani nie rozumie"

Białoruś 23 maja zmusiła do lądowania przelatujący nad jej terytorium pasażerski samolot, po to, aby aresztować jednego z pasażerów - Romana Protasiewicza, białoruskiego opozycjonistę.

Więcej o: