Pogoda w USA. Na zachodzie potężna susza, a fala zabójczych upałów dopiero nadciąga nad Stany Zjednoczone

Fala upałów dociera na południowy zachód Stanów Zjednoczonych. W niektórych miejscach termometry mogą wskazać ponad 50 stopni Celsjusza. Na obszarze, na którym obowiązuje ostrzeżenie przed rekordowymi upałami, mieszka ponad 48 milionów Amerykanów. Mieszkańcy Arizony zmagają się także z pożarami, które od dwóch tygodni trawią tysiące hektarów.

Na zachodzie USA od dwóch tygodni panuje największa od 20 lat susza. Jak donosi amerykański Krajowy Zintegrowany System Informacji o Suszy (NIDIS) w wielu regionach na zachodzie kraju poziom suszy jest najwyższy. 

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Upały na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Termometry wskażą ponad 50 stopni

Jak przekazuje Informacyjna Agencja Radiowa, w nocy temperatura w Las Vegas nie spadnie poniżej 30 stopni, a w ciągu dnia wyniesie nawet 45 stopni. Z kolei w Dolinie Śmierci (w południowej części Kalifornii) termometry wskażą ponad 50 stopni. Rekordowe upały wystąpią w najbliższych dniach w Kalifornii, Newadzie, Arizonie oraz Utah. Na obszarze, na którym obowiązuje ostrzeżenie przed upałami, mieszka ponad 48 milionów Amerykanów.

Plaża w KołobrzeguIle stopni ma Bałtyk? A jeziora? W jednych kąpiel, w innych morsowanie

Temperatura, jaka panuje obecnie na południowym zachodzie USA, jest nietypowa jak na połowę czerwca, a władze południowo-zachodnich stanów ostrzegają przed pożarami. Do tej pory pożary strawiły tysiące hektarów w Arizonie i Kalifornii, a służby energetyczne obawiają się awarii zasilania w związku z dużo wyższym zużyciem prądu do klimatyzowania pomieszczeń.

Joe BidenDaniel Fried o spotkaniu Biden-Putin: Nie będzie żadną drugą Jałtą

Jak donosi "New York Times" Arizona walczy obecnie z siedmioma wielkimi pożarami. Najpotężniejszy pożar wybuchł 4 czerwca na wschód od miasta Phoenix i strawił dotychczas 36 907 hektarów. Jest to dziesiąty największy w historii pożar w Arizonie. W akcji gaśniczej bierze udział blisko tysiąc strażaków

W Kalifornii pożary w tym roku już pochłonęły o ponad 50 procent więcej terenu niż w tym samym okresie w zeszłym roku.

Lekarze alarmują, aby osoby starsze nie opuszczały domów w czasie upałów

Lekarze ostrzegają osoby szczególnie narażone na przegrzanie organizmu, m.in. seniorów, dzieci i chorych, aby nie wychodziły z domów, gdy na dworze jest gorąco. Przy podobnej fali upałów, jaka miała miejsce na zachodzie USA w 2013 roku, śmierć poniosło ponad 30 osób - przypomina Informacyjna Agencja Radiowa. 

Więcej o: