Czechy. Nazwiska kobiet w końcu bez obowiązkowej końcówki "ová". Parlament zajmuje się nowym prawem

Czeszki nie muszą już używać charakterystycznej końcówki "ová" w nazwiskach - zdecydowała Izba Poselska. Teraz decyzję w tej sprawie musi podjąć Senat.

Na początku czerwca większość członków czeskiej Izby Poselskiej opowiedziała się za tym, aby to kobieta mogła wybrać, jak chce mieć na nazwisko. Do tej pory było tak, że córka lub żona Novaka przyjmowała nazwisko Novaková (podobnie jest w przypadku znanej czeskiej piosenkarki, Heleny Vondrackovej). Od tej zasady było niewiele wyjątków. Tylko cudzoziemki, Czeszki zamieszkałe na stałe za granicą lub żony cudzoziemców mogły ubiegać się o nazwiska bez końcówki.

Zobacz wideo Żukowska skrytykowała Shostak za ubiór. Biedroń: To był nieodpowiedni tweet

Czechy. Zmiana ws. żeńskich końcówek nazwisk. Czas na decyzję Senatu

Z propozycją zmian w prawie wystąpiła była ministerka sprawiedliwości Helena Valkova, która uważa, że takie nazwiska pogłębiają nierówność między kobietami a mężczyznami. - To może prowadzić do absurdalnych sytuacji. Na przykład Czeszki mieszkające na stałe w Słowacji mogą mieć swoje nazwisko w księdze metrykalnej w formie męskiej, podczas gdy te mające stałe miejsce zamieszkania w Czechach nie mogą dokonać takiego wyboru - podkreśliła.

Zwolennicy zmian podkreślają, że w niektórych krajach Novak i Novaková mogą zostać wzięci za osoby zupełnie ze sobą niespokrewnione.

Ustawa trafi teraz do Senatu i oczekuje się, że zostanie przegłosowana bez większych trudności - podaje portal blesk.cz.

Więcej o: