Bruksela. Stoltenberg: Na szczycie NATO zapadły kluczowe decyzje. Otworzyliśmy nowy rozdział

NATO przyjęło Agendę 2030 i przygotuje nową koncepcję strategiczną - poinformowano po spotkaniu liderów sojuszu. Po raz pierwszy tak wiele mówiono o zagrożeniu ze strony Chin, m.in. w kwestii cyberbezpieczeństwa czy broni atomowej. Sojusz ma także zidentyfikować zagrożenia związane ze zmianami klimatu i obniżać emisje gazów cieplarnianych z działań militarnych.

NATO będzie się reformować. Decyzję w tej sprawie podjęli przywódcy krajów Sojuszu na zakończonym właśnie w Brukseli szczycie, a poinformowało o tym NATO w komunikacie. Ogólny zarys zmian nosi nazwę NATO 2030 i ma zostać wcielony w życie w ciągu najbliższej dekady. Wszystko po to, aby Sojusz dostosował się do zmian na świecie, ale także by przeciwstawił się rosnącemu znaczeniu Rosji i Chin.

Na szczycie NATO zapadły kluczowe decyzje - powiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg. - Dzisiaj otworzyliśmy nowy rozdział naszego Sojuszu - stwierdził. Na początku wystąpienia podkreślił wyzwanie ze strony "autorytarnych reżimów jak Rosja i Chiny" i wyraził solidarność z Ukrainą oraz Gruzją. - Na tym szczycie zajmowaliśmy się Chinami. Widzimy możliwości do dialogu w kwestiach takich jak kontrola uzbrojenia czy zmiany klimatu - powiedział. 

- Martwią nas szkodliwe działania Chin, które rozwijają swój arsenał nuklearny, współpracują wojskowo z Rosja. Naszą obawą jest też wykorzystanie przez Chiny dezinformacji - oświadczył Stoltenberg. Podkreślił jednak, że Chiny "nie są przeciwnikiem" NATO.

Ewa LeniartSpecyficzne zachowanie Leniart pod sztabem Fijołka. "Ja współczuję"

Zmiany klimatu jako zagrożenie dla bezpieczeństwa

Sekretarz generalny poinformował, że przywódcy przyjęli Agendę NATO 2030. - Podjęliśmy decyzje w 8 kluczowych kwestiach. Po pierwsze, wzmocnienie NATO jako forum dialogu transatlantyckiego we wszelkich w kwestiach bezpieczeństwa Po drugie chcemy wzmocnić nasze siły odstraszania, po trzecie - budować odporność naszych społeczeństw z konkretnymi celami ochrony infrastruktury krytycznej - powiedział.

Sojusz chce rozwijać nowe technologie i wzmacniać partnerstwa, m.in. w Azji i Ameryce Południowej, oraz inwestować więcej w samo NATO. 

- Po raz pierwszy odpowiedź na wyzwania związane ze zmianami klimatu będą częścią działań sojuszu - poinformował Stoltenberg. Jak stwierdził, NATO ma zarówno sprawdzać, jak zmiany klimatu zagrażają bezpieczeństwu, jak i dążyć do obniżenia emisji gazów cieplarnianych z działań militarnych, z celem neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Zobacz wideo Dlaczego senatorowie PiS zbojkotowali wystąpienie Adama Bodnara?

Nowa koncepcja strategiczna NATO

Według zapowiedzi kluczowym tematem szczytu NATO w Brukseli miała być nowa koncepcja strategiczna Sojuszu oraz uwzględnienie w niej zagrożeń ze strony Chin i Rosji. Obecna koncepcja strategiczna została uzgodniona w 2010 roku na szczycie w Lizbonie, a od tego czasu świat się zmienił, są nowe zagrożenia i wyzwania. Nowa koncepcja ma zostać wypracowana do przyszłego roku.

- Na przykład w obecnej koncepcji strategicznej Chiny nie są wymienione ani słowem. I oczywiście relacje z Rosją - wtedy byliśmy w zupełnie innym miejscu niż jesteśmy dzisiaj - mówił przed kilkoma dniami sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Przywódcy państw Sojuszu mają przyjąć cały komplet dokumentów - między innymi o wzmocnieniu strategii odstraszania i obrony potwierdzającej konieczność utrzymania wojsk na wschodniej flance, a także o rozwoju sił NATO. - Chodzi o to, żeby miała miejsce spójność wszelkich działań Sojuszu - usłyszała w kwaterze głównej brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Jeden z NATO-wskich dyplomatów wyjaśnił, że obecnie 90 procent sił państw członkowskich jest niewidocznych dla struktury całego Sojuszu i chodzi o uwzględnienie ich w większym stopniu. - Wprowadzamy spójność - te siły będą teraz widoczne i będą uwzględnione w planach, żeby osiągnąć cele strategiczne Sojuszu - podkreślił jeden z NATO-wskich dyplomatów.

Stoltenberg mówił, że relacje NATO z Rosją są najgorsze od czasu zimnej wojny. - Agresja przeciwko sąsiadom, Ukrainie i Gruzji, ataki cybernetyczne i hybrydowe i trucie naszych sojuszników - wymieniał.

Sekretarz generalny powiedział, że NATO musi też zareagować i odpowiedzieć na rosnącą siłę gospodarczą, polityczną i wojskową Chin. - Chiny zbliżają się do nas. Dostrzegamy je w cyberprzestrzeni, w Afryce. Widzimy też, jak Chiny inwestują w naszą krytyczną infrastrukturę - powiedział Stoltenberg. Konfrontacyjną postawę wobec Chin prezentują Stany Zjednoczone, Niemcy są niechętne. Polska nie sprzeciwia się zajmowaniu Chinami, ale - jak podkreślił jeden z polskich dyplomatów - nie chcemy stawiać znaku równości między Chinami i Rosją. 

Lidia Staroń podczas posiedzenia SenatuJakimowicz do Lidii Staroń w TVP Info: Ja panią odczaruję

Więcej o: