Izrael. Awantura w Knesecie. Zwolennicy Netanjahu zakrzykiwali Bennetta. Wykluczenia z obrad

W Knesecie doszło do ostrej wymiany zdań między Naftalim Bennettem, który próbował wygłosić mowę jako nowo wybrany szef rządu, a jego przeciwnikami. Zwolennicy Benjamina Netanjahu nazywali nowego premiera "kłamcą" i "przestępcą". Kilku deputowanych usunięto z obrad.

Jak relacjonuje "Haaretz", w swojej mowie Naftali Bennett podziękował za wiele lat służby dla Izraela. Mowa, którą wygłosił po wybraniu na premiera, była nieustannie przerywana okrzykami zwolenników Benjamina Netanjahu, m.in. z jego partii Likud. Mimo próśb nowego premiera o spokój, deputowani nie ustępowali. Część z nich trzeba było wyprowadzić z sali. 

Zobacz wideo Nagranie izraelskiego nalotu na iracki reaktor w 1981 roku

Okrzyki w Knesecie. Deputowanych wyprowadzono

Jednym z najgłośniej protestujących przeciwko Bennettowi deputowanych był Becalel Smotricz, minister transportu w rządzie Netanjahu. Parlamentarzysta został usunięty z obrad. 

"Times of Israel" relacjonuje, że Bennetta wyzywano od "przestępców" i "oszustów". Nowy szef rządu miał na to odpowiadać, że okrzyki zwolenników Likudu są dowodem na pilną potrzebę przywrócenia przyzwoitości i jedności w Izraelu. - Jestem dumny z tego, że potrafię przebywać z ludźmi o odmiennych opiniach - powiedział Bennett. Członków Knesetu, którzy przerywali przemówienie, skrytykował m.in Yair Lapid, obecnie szef MSZ, który zgodnie z umową koalicyjną ma przejąć władzę w 2023 r. 

Samolot LOT-u / zdjęcie ilustracyjneZatrzymanie polskiego samolotu w Petersburgu. ULC: Nie złamano prawa

Nowy rząd w Izraelu

Izraelski parlament jednym głosem przewagi wybrał w niedzielę nowy rząd - utworzy go Naftali Bennett. Kończy to 12-letnią epokę władzy Beniamina Netanjahu. Za nowym gabinetem głosowało 60 posłów, przeciwko było 59. Rząd premiera Bennetta będzie gabinetem szerokiego porozumienia. Według umowy koalicyjnej, premier Naftali Bennett będzie na czele rządu przez 2 lata, a po nim na 2 lata władze przejmie Yair Lapid.

Więcej o: