Rodzice Romana Protasiewicza apelują do kanclerz Niemiec: Pani Merkel, proszę o pomoc!

Rodzice białoruskiego blogera Romana Protasiewicza zwrócili się do kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prośbą o pomoc. W wywiadzie udzielonym dziennikowi "Bild" wyrażają nadzieję, że szefowa niemieckiego rządu zintensyfikuje swoje apele o uwolnienie ich syna i innych więźniów politycznych na Białorusi.

Rodzice białoruskiego opozycjonisty i blogera, Romana Protasiewicza udzielili wywiadu gazecie "Bild". Natalia i Dimitrij Protasiewicz od 10 miesięcy uciekają przed reżimem Łukaszenki. Obecnie przebywają w Polsce. W rozmowie z niemiecką gazetą ojciec opozycjonisty mówi: "Dano nam jasno do zrozumienia, że jesteśmy aresztowani za pracę naszego syna. Musieliśmy więc spakować nasze rzeczy w nocy 17 sierpnia i wyjechać z kraju".

Zobacz wideo Biedroń o sankcjach dla Białorusi: Na razie nadal jest jeden do zera dla Putina i Łukaszenki

Matka Romana Protasiewicza apeluje do Angeli Merkel: Proszę, zatrzymaj Łukaszenkę!

Na łamach niemieckiej gazety "Bild" matka Romana Protasiewicza - Natalia, tłumaczy, że każdy kolejny dzień biernego przypatrywania się wydarzeniom na Białorusi kosztuje życie niewinnych, w tym dzieci. - Oni potrzebują pilnej pomocy, bo codziennie są ofiarami sadyzmu i przemocy - powiedziała podczas wywiadu kobieta.  

Ojciec blogera Dimitrij Protasiewicz z kolei zaznacza, że do syna nie docierają listy, a jego adwokat nie może podzielić się z nimi ani jedną informacją, gdyż ma "zakneblowane usta". - Listy, które wysłaliśmy do Romana od czasu jego porwania, nie są mu dostarczane. Nawet jego prawnik nie może swobodnie rozmawiać z nami przez telefon - mówi w wywiadzie ojciec blogera.

- Zamiast tego państwo opublikowało już dwa filmy, w których nasz syn zeznaje pod przymusem. Widać wyraźne ślady tortur: jego nos jest krzywy. Prawdopodobnie jest złamany. Ma siniaki na szyi. Ekspert powiedział nam, że są to ślady duszenia - dodaje w rozmowie z "Bild" Dimitrij.

Matka Romana Protasiewicza zwróciła się bezpośrednio do kanclerz Niemiec Angeli Merkel: "Pani Merkel! Bardzo prosimy o pomoc w wydostaniu wszystkich niewinnych ludzi z więzień. Pilnie potrzebują pomocy, ponieważ na co dzień są narażeni na sadyzm i przemoc. Proszę, zatrzymaj Łukaszenkę! Każdy kolejny dzień, nie, każda dodatkowa godzina, która mija, kosztuje niewinnych, w tym dzieci, ich życie".

Sfałszowane wybory na Białorusi. Na festiwalu Berlinale opublikowano dokument o protestach w Mińsku

Roman Protasiewicz został zatrzymany 23 maja po przymusowym lądowaniu samolotu w Mińsku. Od tamtej pory przebywa w areszcie, gdzie zdaniem jego rodziców jest torturowany. Dopełnieniem czarnych scenariuszy są informacje o złym stanie zdrowia aktywisty, potwierdzone nagraniami, na których wyraźnie widać obrażenia opozycjonisty.

Wywiad z rodzicami blogera ukazał się krótko po wyświetleniu na festiwalu Berlinale dokumentu "Odwaga" o ulicznych protestach po sfałszowanych wyborach na Białorusi w 2020 roku. Na premierze filmu Aliakseja Paluyana pojawiła się także liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. - Moi rodacy czują się zostawieni na lodzie. Być może ten film to zmieni - powiedziała podczas festiwali Cichanouska.

Więcej o: