Hiszpania. Nauczyciele założyli spódnice, aby wesprzeć dyskryminowanego ucznia

#UbraniaNieMająPłci to ruch, który powstał w mediach społecznościowych po tym, jak Mikel Gómez za przyjście w spódnicy został przez jedną z nauczycielek, zmuszony do opuszczenia szkoły oraz pójścia do psychologa. W geście solidarności z chłopcem uczniowie i nauczyciele założyli do szkoły spódnice.

 "Wiedziałem, że ludzie będą na mnie źle patrzeć" - powiedział Gómez w filmiku, który opublikował na TikToku w październiku ubiegłego roku. Jednak jak przyznaje, nie spodziewał się, że będzie przez to wypytywany o to czy jest osobą transseksualną i czy identyfikuje się jako kobieta. 

Zobacz wideo Zandberg: Lewica to i chleb, i wolność. Prawa człowieka i bezpieczeństwo socjalne

Za przyjście w spódnicy został wyrzucony z lekcji i wysłany do psychologa

Jak informuje portal lgbtqnation.com, 15-letni Mikel Gómez uczeń szkoły w Kraju Basków w Hiszpanii został skierowany przez nauczycielkę do psychologa szkolnego po tym jak przyszedł do szkoły ubrany w spódnicę. Okazuje się, że chłopiec ubrał się tak, ponieważ chciał solidaryzować się z wyzwolonymi kobietami. Podczas rozmowy z psychologiem, kiedy wyjaśnił, że nie jest osobą transseksualną, został poproszony o założenie spodni. Chłopiec wspomniał także, że rodzice ukarali go za to, że poszedł tak ubrany do szkoły. 

Marsz równościUSA. Rekordowo wysokie poparcie dla małżeństw jednopłciowych

Nagrane przez Gómez wideo ma dwa miliony wyświetleń i stało się viralem. Pod wpływem filmiku chłopcy w całej Hiszpanii w geście solidarności zaczęli chodzić do szkoły w spódnicach. Protesty trwają w kilku miastach przez cały rok, na przykład w Bueu w północnej części Hiszpanii uczniowie czwartego dnia każdego miesiąca od listopada ubiegłego roku przychodzą na zajęcia w spódnicy.

DLOKRPride Month - czyli Miesiąc Dumy. Co oznacza i skąd wziął się ten zwyczaj?

Ruch #UbraniaNieMająPłci

Ruch w mediach społecznościowych #UbraniaNieMająPłci przybrał na sile w ciągu ostatniego miesiąca, kiedy to kilku nauczycieli zaczęło chodzić do szkoły w spódnicach. Jednym z nich jest nauczyciel w szkole podstawowej w Valladolid - 37-letni Manuel Ortega. W rozmowie z El País mężczyzna przyznał, że zaczął nosić spódnice po tym jak jeden uczeń został wyśmiany za ubranie bluzy z nadrukiem z mangi. Po wpływem niemiłych komentarzy chłopiec zdjął bluzę

Kolega Manuela Ortegi - 36-letni Borja Velázquez dołączył do nauczyciela i chcąc być wzorem dla swoich podopiecznych, postanowił pokazać im, że nie muszą przestrzegać ról płciowych, oraz że wypowiedziane słowa mogą ranić.

"Szkoła, która uczy szacunku, różnorodności, równości płci i tolerancji. Noś to, co chcesz!" - napisał na Twitterze Borja Velázquez.

Z kolei nauczyciel matematyki José Piñas opublikował na Twitterze swoje zdjęcie w spódnicy i napisał, "20 lat temu byłem prześladowany ze względu na moją orientację seksualną w liceum, gdzie teraz jestem nauczycielem, wielu nauczycieli odwróciło wówczas ode mnie wzrok. Chcę przyłączyć się do sprawy ucznia Mikela, który został wyrzucony i wysłany do psychologa za pójście na zajęcia w spódnicy". 

Więcej o: