Białoruś. Andrzej Poczobut zakażony koronawirusem. Żona: W jego celi przebywa kilkanaście osób

Działacz polskiej mniejszości na Białorusi i dziennikarz Andrzej Poczobut jest zakażony koronawirusem. Poczobut od 25 marca jest przetrzymywany w białoruskim areszcie.

O chorobie Andrzeja Poczobuta związanej z koronawirusem informuje niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Organizacja powołuje się na informacje od innych aresztantów.

Tymczasem żona Oksana Poczobut w wywiadzie dla gazety Narodnaja Wola wyraziła zaniepokojenie stanem jego zdrowia. - To najwyraźniej trwa już około dwóch miesięcy. Jedna choroba przechodzi w drugą - mówiła Oksana Poczobut. Dodała, że w celi w której jest przetrzymywany jej mąż, jest bardzo duszno, gdyż znajduje się tam prawdopodobnie 13 osób.

Zobacz wideo Biedroń o sankcjach dla Białorusi: Na razie nadal jest jeden do zera dla Putina i Łukaszenki (wypowiedź z 1 czerwca)

Białoruś. Aresztowanie Andrzeja Poczobuta

Andrzej Poczobut był w grupie pięciorga przedstawicieli polskiej mniejszości, którzy w marcu trafili do aresztów na Białorusi. Zarzucono im podżeganie do wrogości na tle narodowościowym poprzez upamiętnianie żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Warszawa. Pikieta solidarności z polakami aresztowanymi na BiałorusiBiałoruś. Andrzej Poczobut nadal w areszcie. Złożono mu ofertę, ale odmówił

Andrzej Poczobut przebywa w areszcie śledczym w Żodzina pod Mińskiem. Prawdopodobnie tam też znajduje się Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi. Trzy inne polskie aktywistki, które przetrzymywano w białoruskich aresztach pod koniec maja zostały wypuszczone na wolność i wywiezione do Polski.

PE wzywa do surowych sankcji

W czwartek Parlament Europejski wezwał do nałożenia surowych sankcji na reżim w Mińsku za porwanie samolotu z Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie i potępił represje wobec mniejszości polskiej na Białorusi. Europosłowie przyjęli rezolucję w tej sprawie.

Alaksandr ŁukaszenkaBiałoruś. Łukaszenka podpisał dekret. Nowe święto w rocznicę agresji ZSRR na Polskę

Europosłowie potępili aresztowanie i skazanie przewodniczącej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, oraz Andrzeja Poczobuta. Napisali o presji o wywieranej przez reżim na polski system szkolnictwa na Białorusi, antypolskiej propagandzie w telewizji oraz ustanowieniu nowego święta państwowego 17 września, w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.

W rezolucji pokreślili także potrzebę pilnego podtrzymywania i rozszerzania kontaktów oraz współpracy z przedstawicielami białoruskich sił demokratycznych w Mińsku i na uchodźstwie, a w szczególności ze Swiatłaną Cichanouską oraz członkami Rady Koordynacyjnej.

Więcej o: