Królowa Elżbieta II uczciła setną rocznicę urodzin księcia Filipa. Zasadziła nowy gatunek róży

Królowa Elżbieta II zasadziła w ogrodach na zamku w Windsorze nowo wyhodowaną różę nazwaną imieniem księcia Filipa. Tym gestem uczciła 100. rocznicę urodzin jej zmarłego męża - przekazał w środę Pałac Buckingham.

Pałac Buckingham poinformował, że królowa Elżbieta II otrzymała w zeszłym tygodniu w prezencie Różę Księcia Edynburga. Jest to podarunek od Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (RHS). Kwiat wyhodowała firma Harkness Roses, która zajmuje się uprawą brytyjskich róż od 1879 roku - informował usmagazine.com

Zobacz wideo Brytyjska rodzina królewska na małym i dużym ekranie. Dlaczego przyciąga aż taką uwagę?

Królowa Elżbieta II uczciła setną rocznicę urodzin księcia Filipa

Brytyjska monarchini odebrała Różę Księcia Edynburga z rąk prezesa RHS Keitha Weeda. Później obserwowała głównego ogrodnika zamku w Windsorze Philipa Cartera, który zasadził w jej imieniu mały krzew. Kwiat znajduje się w pasie róż w ogrodzie przy wschodnim tarasie. 

Na zdjęciach opublikowanych przez Pałac Buckingham widać królową brytyjską ubraną w niebieską sukienkę. Monarchini lekko uśmiecha się przy odbieraniu małej róży owiniętej w brązowy papier oraz sznurek. Sprezentowany kwiat jest ciemnoróżowy i ma delikatne białe linie przy brzegach.

Książe FilipPodano przyczynę śmierci księcia Filipa. "The Telegraph" dotarł do aktu zgonu

Agencja Reutera przekazała, że zdaniem Keitha Weeda, prezesa RHS, przekazanie róży było bardzo przejmującym momentem. Dodał, że możliwość uhonorowania życia księcia Filipa w ten sposób sprawiła mu ogromną radość. 

- Zaangażowanie księcia w podnoszenie świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony środowiska pozostawiło po sobie trwałe dziedzictwo - mówił w oświadczeniu wydanym przez Pałac Buckingham. 

Firma Harkness Rose zdecydowała, że przekaże 2,5 funta z każdej sprzedanej róży nowego gatunku na Fundusz Żywego Dziedzictwa Nagrody Księcia Edynburga. Ustanowiona w 1956 roku przez księcia nagroda miała na celu m.in. rozwijanie sprawności fizycznej wśród młodzieży. Od momentu jego śmierci  fundusz zebrał pół miliona funtów. 

Joe BidenBiden przyleciał do Wielkiej Brytanii. Spotka się z Johnsonem

Książę Filip zmarł 9 kwietnia 

99-letni książę Edynburga zmarł 9 kwietnia w zamku Windsor. "Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość poinformowała o śmierci swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga" - informowano w oficjalnym komunikacie królowej Elżbiety zamieszczonym w mediach społecznościowych. 

Po śmierci męża monarchini wprowadzona została 8-dniowa żałoba narodowa. Pogrzeb odbył się 17 kwietnia. Ceremonia pożegnalna odbyła się zgodnie z wolą księcia - swoje pożegnanie zaplanował bowiem jeszcze za życia. Choć uroczystość miała charakter kameralny, była transmitowana przez czołowe media brytyjskie oraz światowe. 

Więcej o: