Kambodża. Bohaterski szczur-saper odchodzi na emeryturę. Słynny HeroRAT wywęszył 71 min

Magawa to szczurzy saper, który przez pięć lat zajmował się wyszukiwaniem min i niewybuchów w Kambodży. W trakcie swojej kariery udało mu się wywęszyć 71 min. Wraz z odejściem na emeryturę został odznaczony złotym medalem "za zasługi i bohaterstwo".

Szczur Magawa odchodzi na emeryturę. Na służbie pozostanie jeszcze przez kilka tygodni, by zapewnić wsparcie swoim następcom.

Zobacz wideo Zosia ratuje zwierzęta laboratoryjne

Szczur-saper odchodzi na emeryturę. Na starość stracił refleks

Przygoda Magawy na tym niezwykle odpowiedzialnym stanowisku dobiega końca. Jak informuje BBC, w ciągu pięcioletniej kariery sapera gryzoń wywęszył 71 min przeciwpiechotnych i dziesiątki innych niewybuchów i niewypałów zlokalizowanych w różnych miejscach w Kambodży.

Malen, opiekunka siedmioletniego gryzonia, wskazała, że szczur mógłby dalej wykonywać swoje obowiązki, "ale jest już dużo wolniejszy i traci refleks, a ona chce uszanować jego potrzeby i zapewnić mu spokojną jesień życia". Emeryturę gryzoń spędzi w azylu brytyjskiej organizacji charytatywnej, działającej na rzecz zwierząt. - Jest mały, ale pomógł ocalić wiele istnień ludzkich - powiedziała, cytowana przez BBC, opiekunka Magawy.

We wrześniu ubiegłego roku szczur Magawa otrzymał Złoty Medal PDSA - czasami określany jako Krzyż Jerzego dla zwierząt - za jego "oddanie ratujące życie". Był pierwszym szczurem, który otrzymał ten medal w 77-letniej historii tej organizacji.

Szczurzy saperzy ratują ludzi. Jak wygląda ich przygotowanie?

Magawa został przeszkolony przez zarejestrowaną w Belgii organizację Apopo, która ma siedzibę w Tanzanii i od lat 90. hoduje zwierzęta - znane jako HeroRAT - do wykrywania min lądowych. Zwierzęta są certyfikowane po rocznym szkoleniu. Są przydatne w wykrywaniu związku chemicznego w materiałach wybuchowych, co oznacza, że ignorują złom i mogą szybciej szukać min. Gdy znajdą materiał wybuchowy, drapią, aby ostrzec swoich ludzkich współpracowników. Są również na tyle lekkie, że nie mogą aktywować zapalnika.

Magawa jest w stanie przeszukać pole wielkości kortu tenisowego w zaledwie 20 minut, a zdaniem organizacji Apopo osobie z wykrywaczem metalu zajęłoby to od jednego do czterech dni.

Wraz z odejściem na emeryturę Magawy nowe, młode i pełne energii szczury zostały ocenione przez Cambodian Mine Action Center (CMAC) i pozytywnie przeszły rekrutację. Wkrótce zastąpią Magawę.

Więcej o: