Koronawirus. Parlament Europejski daje zielone światło paszportom covidowym. Darmowym testom - nie

Parlament Unii Europejskiej zatwierdził rozporządzenie dające zielone światło unijnym paszportom covidowym. Oficjalnie od 1 lipca posiadacze takich certyfikatów będą mogli bez dodatkowych ograniczeń podróżować na terenie UE.

Na posiedzeniu plenarnym, które odbyło się 8 czerwca, posłowie zakończyli prace legislacyjne nad certyfikatami covidowymi. Mają one pomóc wznowić zatrzymany przez pandemię koronawirusa przepływ osób w obrębie Unii Europejskiej - pisze schengenvisainfo.com. W praktyce oznacza to swobodne podróże i zwolnienie z kwarantanny

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Kraje UE mają powstrzymać się od nakładania dodatkowych ograniczeń na posiadaczy paszportów covidowych

Państwa członkowskie będą zobowiązane do powstrzymania się od nakładania dodatkowych ograniczeń wjazdowych na osoby posiadające unijne certyfikaty covidowe. Chodzi o ograniczenia takie jak kwarantanna lub obowiązek wykonania kolejnych testów.

Nie udało się natomiast osiągnąć porozumienia w sprawie bezpłatnych testów na koronawirusa dla podróżujących, ale Parlament Europejski zachęca kraje Wspólnoty, aby zapewniły przystępne cenowo testy, do których obywatele będą mieli powszechny dostęp. Komisja Europejska zobowiązała się przekazać państwom członkowskim 100 mln euro na ten cel.

UE. Niezadowolenie z działań Unii rośnie (zdjęcie ilustracyjne)UE. Zaufanie do wspólnoty spada m.in. przez reakcję na pandemię

Jeśli chodzi o kolejne kroki związane z paszportami covidowymi, rozporządzenie musi teraz zostać formalnie przyjęte przez Radę. Kiedy to nastąpi, zostanie opublikowane, aby mogło wejść w życie od 1 lipca 2021 roku.

Certyfikaty covidowe. Dziewięć krajów już je wydaje

Certyfikaty covidowe oficjalnie zaczną funkcjonować od 1 lipca, ale już wcześniej kraje, które były na to gotowe, zaczęły wydawać je swoim obywatelom. Takie zaświadczenia można otrzymać w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Niemczech, Grecji, Hiszpanii, na Litwie i w Polsce.

Michał DworczykWłamanie na skrzynkę Dworczyka. Żaryn: Służby specjalne analizują wydarzenia

W Finlandii, na Węgrzech, na Malcie, w Szwajcarii i Norwegii trwają jeszcze testy, a pozostałe kraje UE deklarują gotowość do dołączenia do systemu. Przed wtorkowym posiedzeniem plenarnym unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że ponad milion obywateli Unii Europejskiej otrzymało już swój unijny paszport covidowy - pisze schengenvisainfo.com.

Więcej o: