Masowy grób 215 dzieci w Kanadzie. Papież wezwał do wyjaśnienia sprawy. "Szokujące odkrycie"

Papież wezwał do modlitwy za dzieci rdzennych Amerykanów, których szczątki znaleziono na terenie nieistniejącej już katolickiej szkoły w Kanadzie. Franciszek podkreślił, że znalezisko wywołało w nim "wielki smutek" oraz wezwał kościelne i cywilne władze Kanady do wyjaśnienia sprawy.

Szczątki 215 dzieci rdzennych mieszkańców znaleziono na terenie szkoły z internatem w kanadyjskim mieście Kamloops. Szkoła działała od końca XIX wieku do późnych lat 70-tych XX wieku. Była prowadzona przez Kościół katolicki do czasu przejęcia przez rząd federalny pod koniec lat 60-tych. Z raportu opublikowanego w 2015 r. wynika, że w kanadyjskich szkołach z internatem przez dziesięciolecia dochodziło do fizycznego i psychicznego znęcania się nad dziećmi, a także do wykorzystywania seksualnego. Do uczęszczania do tego typu placówek zmuszano przede wszystkim dzieci rdzennych Amerykanów. 

Zobacz wideo Najnowsza filmowa biografia papieża, "Francesco" rysuje intymny obraz niezwykłej posługi papieskiej

Franciszek wezwał do modlitwy za zmarłe dzieci. "Z wielkim smutkiem śledzę wiadomości z Kanady"

Papież odniósł się do sytuacji w Kanadzie po modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra. - Z wielkim smutkiem śledzę wiadomości z Kanady o szokującym odkryciu szczątków 215 dzieci, uczniów szkoły Kamloops Indian Residential School w prowincji Kolumbia Brytyjska - powiedział. 

- Polecamy Panu dusze wszystkich dzieci, które zmarły w kanadyjskich szkołach rezydencyjnych i modlimy się za rodziny w żałobie i społeczność rdzennych Kanadyjczyków - dodał. 

Franciszek zaznaczył, że odkrycie jeszcze bardziej zwiększa "naszą świadomość bólu i cierpienia z przeszłości". - Niech władze polityczne i religijne Kanady kontynuują współpracę, aby rzucić światło na to smutne wydarzenie i pokornie wkroczyć na drogę pojednania i uzdrowienia - podkreślił. 

Papież wezwał do dialogu i uznawania praw i wartości kulturowych wszystkich mieszkańców Kanady. Dodał, że "te trudne wydarzenia są silnym wezwaniem dla wszystkich, aby odwrócić się od modelu kolonizacyjnego, a także od dzisiejszych kolonizacji ideologicznych". Papież spotkał się w sobotę z dwoma kanadyjskimi kardynałami, którzy mieszkają w Watykanie: Michaelem Czernym i Marcem Ouellet’em. Podjął również decyzję o nominowaniu Ivana Jurkovica na nowego Nuncjusza Apostolskiego w Kanadzie.

Więcej o: