Władze Namibii nie chcą poprzestać na 1,1 mld euro od Niemiec. Mają być dalsze negocjacje

Niemiecki rząd w maju zgodził się na sfinansowanie w Namibii w ciągu najbliższych 30 lat projektów o wartości ok. 1,1 miliarda euro. Na początku XX wieku z rąk niemieckich kolonizatorów zginęły dziesiątki tysięcy członków afrykańskich plemion Herero i Nama. Tymczasem wiceprezydent Namibii Nangolo Mbumba ocenił w piątek, że kwota nie jest wystarczająca i będą prowadzone w tej kwestii dalsze rozmowy.

- Musimy przyznać, że uzgodniona między dwoma rządami kwota 1,1 miliarda euro jest niewystarczająca i nie odpowiada początkowej kwocie reparacji początkowo przedłożonej rządowi niemieckiemu - stwierdził w piątek wiceprezydent Namibii Nangolo Mbumba.

Wiceprezydent zaznaczył jednocześnie, że Niemcy zgodziły się na renegocjację tej kwoty w przyszłości, już po rozpoczęciu wypłat.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko MaasNiemcy uznają zbrodnie w Namibii za ludobójstwo. Wypłacą 1,1 mld euro

1,05 mld euro ma zostać przeznaczonych m.in. na inwestycje związane z energią odnawialną i infrastrukturą wiejską. 50 mln euro ma pomóc w sfinansowaniu "programu pojednania", który ma polegać na badaniach i utrwaleniu pamięci o kolonialnej przeszłości Namibii.

Zobacz wideo Czy szczepienia w Polsce powinny być obowiązkowe?

Niemcy wypłacą zadośćuczynienie dla Namibii

U schyłku XIX wieku niemieccy osadnicy rozbudowali na terenie dzisiejszej Namibii system kontroli nad ludnością tubylczą, sięgając po drastyczne metody przemocy i posuwając się do zabijania osób mogących im zagrozić.

Między 1904 a 1908 rokiem zginęło ok. 65 tys. z 80 tys. członków plemienia Herero i co najmniej połowa z 20 tys. członków plemienia Nama. Inicjatorem pierwszego ludobójstwa w XX wieku był pruski generał Lothar von Trotha, który już wcześniej rozprawił się z plemieniem Wahehe na wschodzie kontynentu.

Do dyskusji o wypłacie zadośćuczynienia Namibijczycy powrócili w roku 2015, gdy Bundestag uznał za ludobójstwo rzeź ludności ormiańskiej. Od tego czasu odbyło się kilka rund negocjacji na linii Berlin-Windhuk, dotyczących rekompensaty i treści oficjalnych przeprosin.