Amerykańscy żołnierze przez pomyłkę wkroczyli do bułgarskiej fabryki. "Celowali w pracowników bronią"

Amerykańscy żołnierze w trakcie majowych ćwiczeń w Bułgarii przez pomyłkę weszli na teren fabryki w miejscowości Czesznegirowo. Nagranie z incydentu obiegło media na całym świecie. Głos w sprawie zabrał m.in. bułgarski prezydent Rumen Radew, który nazwał sytuację "nieakceptowalną". Amerykańska armia w specjalnym oświadczeniu wystosowała przeprosiny.

Informacja o incydencie dotarła do ambasady Stanów Zjednoczonych w Bułgarii 28 maja. Jak wynika z oświadczenia opublikowanego przez amerykańską armię, żołnierze USA w ramach działań odbywających się od 10 do 14 maja ćwiczyli przejęcie i zabezpieczenie wycofanego ze służby lotniska Czesznegirowo.

Obok lotniska znajduje się budynek, w którym działa fabryka produkująca sprzęt służący m.in. do rafinacji oleju roślinnego. Żołnierze przez pomyłkę uznali, że powinno wkroczyć także tam. Na nagraniu z monitoringu widać, jak żołnierze przeczesują posesję.

 

Armia podkreśla, że w trakcie incydentu nie strzelano z broni. "Serdecznie przepraszamy firmę i jej pracowników" - czytamy w oświadczeniu. Żołnierze podkreślili, że przyczyna tego błędu zostanie zbadana.

Zobacz wideo Motocyklista potrącił kobietę na pasach. Stracił prawo jazdy

Bułgaria. Pomyłka amerykańskich żołnierzy

Właściciel firmy Marin Dimitrow poinformował w rozmowie z agencją Associated Press o złożeniu pozwu. Jak twierdzi, doszło do nielegalnego wkroczenia na prywatny teren. Według Dimitrowa, pracownicy fabryki zostali potraktowani jak "bandyci i kryminaliści".

- Weszło siedmiu uzbrojonych żołnierzy, celowali w pracowników bronią - zaznaczył. Jak dodał, personel był "wystraszony".

- Absolutnie niedopuszczalne jest narażanie życia i spokoju obywateli Bułgarii przez jednostki wojskowe, zarówno wchodzące w skład bułgarskich, jak i obcych sił zbrojnych - ocenił w rozmowie z telewizją Nova prezydent Bułgarii Rumen Radew. Polityk domaga się śledztwa w tej sprawie i ujawnienia nazwisk urzędników odpowiedzialnych za incydent.

Więcej o: