Meksyk. Na polach uprawnych pojawiła się nagle ogromna dziura. Ma 60 metrów średnicy i się powiększa

Ogromne zapadlisko pojawiło się nagle na polach uprawnych w środkowym Meksyku. Początkowo miało pięć metrów średnicy, ale po kilku godzinach dziura powiększyła się ponad dziesięciokrotnie. Teraz ma 60 metrów średnicy i 20 metrów głębokości. Nikt nie został ranny, jednak mieszkająca w pobliżu rodzina musiała zostać ewakuowana.
Zobacz wideo Japonia: w kilka dni spadło tyle deszczu, co przez miesiąc

Jak informowało CNN w środę 2 czerwca, na polach uprawnych w środkowym Meksyku ogromne zapadlisko o średnicy około 60 metrów nieustannie się powiększa, stanowiąc zagrożenie dla pobliskiego domu.

Meksyk. Na polach uprawnych pojawiło się ogromne zapadlisko

Zapadlisko znajduje się w miejscowości Santa María Zacatepec w stanie Puebla. Poza robiącą wrażenie szerokością jest także bardzo głębokie - jak powiedział gubernator stanu Miguel Barbosa Huerta podczas konferencji prasowej 31 maja - osiąga ona 20 metrów. Dziura jednak niezmiernie szybko się powiększa. Beatriz Manrique, sekretarz ds. środowiska w regionie Meksyku, powiedziała, że gdy wgłębienie się pojawiło, mierzyło pięć metrów średnicy, a następnie powiększyło się w ciągu zaledwie kilku godzin.

 

- Sądzimy, że może to być kombinacja dwóch czynników: zmiękczenia pola, cały obszar był uprawiany, a także wydobycia wód gruntowych, które zmiękczają podglebie - przekazała Manrique.

Ewakuowano rodzinę mieszkającą w pobliżu zapadliska

Na razie nikt nie doświadczył negatywnych konsekwencji powiększającej się błyskawicznie dziury, jednak gubernator przestrzega przed zbliżaniem się do tego obszaru. W pobliżu dziury znajduje się dom. Jak przekazał Barbosa, rodzina w nim mieszkająca została ewakuowana. NBC News podaje, że właścicieli domu, Magdalenę i Heriberta Sánchezów, zaalarmował "grzmiący dźwięk".

- O godzinie szóstej usłyszeliśmy grzmot. Kiedy podeszłam bliżej, zobaczyłam, że ziemia się zapada, a woda bulgocze i spanikowałam - relacjonowali Sanchezowie w El Sol de México.

Obecnie trwają badania nad wyjaśnieniem powstania dziury. Według United States Geological Survey (USGS) tego typu zapadliska powstają, gdy woda gruntowa krąży pod ziemią, rozpuszczając skałę pod powierzchnią.

Więcej o: