Czechy. Milosz Zeman "niezdolny do sprawowania funkcji prezydenta"? Zdaniem Senatu zagraża bezpieczeńtwu

Milosz Zeman jest niezdolny do sprawowania funkcji prezydenta - uznała komisja spraw zagranicznych, obrony i bezpieczeństwa czeskiego Senatu. Zdaniem senatorów działania Zemana zagrażają bezpieczeństwu państwa.

Przewodniczący senackiej komisji Pavel Fischer przekazał, że uchwałę w tej sprawie podjęto na podstawie publicznych wypowiedzi Milosza Zemana, dotyczących między innymi wybuchów w składzie amunicji we Vrbieticach w 2014 roku. Zdaniem senatorów oświadczenia prezydenta dotyczące wybuchu stanowią apogeum wypowiedzi zagrażających bezpieczeństwu Republiki Czeskiej.

Zobacz wideo Biejat o decyzji TSUE ws. Turowa: Jesteśmy gotowi wesprzeć rząd, jeśli sobie nie radzi

Senat zajmie się wnioskiem o usunięcie prezydenta z urzędu. Rzecznik: To atak na wolność i demokrację

"Właśnie przegłosowaliśmy w senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Bezpieczeństwa, że Milosz Zeman nie jest w stanie pełnić funkcji prezydenta republiki. Kierujemy się artykułem 66 konstytucji. Poproszę Senat o dyskusję na ten temat w przyszłym tygodniu" - napisał Fischer na Twitterze.

- Nasz porządek konstytucyjny nie wystarcza prezydentowi, który jest zdezorientowany, niewłaściwie cytuje konstytucję, nie pamięta, że nie jest zwierzchnikiem policji i interpretuje rzeczywistość, mieszając skutek z przyczyną - powiedział Pavel Fischer.

Minister zdrowia Petr ArenbergerCzesi czwarty raz od początku pandemii zmieniają ministra zdrowia

W przyszłym tygodniu czeski Senat ma zająć się wnioskiem o usunięcie prezydenta z urzędu. Jeśli wniosek zostanie przegłosowany, zajmie się nim następnie Izba Poselska.

Rzecznik prezydenta: To zorganizowana próba zamachu stanu

Rzecznik prezydenta Jirzi Ovczaczek uznał inicjatywę senatorów za atak na konstytucję, wolność i demokrację. "To zorganizowana próba zamachu stanu w początkowej fazie. Powinny się nią zająć organy ścigania" - napisał na Twitterze. "Krok grupy senatorów budzi poważne podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 310 kodeksu karnego - działalność wywrotowa republiki" - czytamy.

Premier Czech Andrej BabisCzechy. Do prokuratury trafił wniosek o oskarżenie Andreja Babisza

Więcej o: