Niemcy. Maryja w dżinsach i golfie podzieliła wiernych. "Jak można coś takiego powiesić?"

W jednym z niemieckich kościołów zawisł obraz z nowym wizerunkiem Maryi. Matka Jezusa stoi na nim na składanej drabinie w dżinsowych spodniach i golfie. Pastor, który zamówił obraz, jest zachwycony wizerunkiem "kobiety z krwi i kości", ale nie wszyscy wierni podzielają jego entuzjazm.

Kościół św. Klemensa w Drolshagen (Nadrenia Północna-Westfalia) został niedawno gruntownie odnowiony. Pod koniec maja uroczyście poświęcono nowe prezbiterium. Nad ołtarzem zawisł obraz przedstawiający Matkę Boską, który wywołał spore kontrowersje wśród wiernych - informuje "Süddeutsche Zeitung".

- Dla wielu ten obraz jest wyzwaniem. Ja też musiałem się do niego przekonać - powiedział cytowany przez gazetę pastor Markus Leber, który zamówił obraz.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Niemcy. W kościele zawisł obraz z Maryją w dżinsach. "Mamy zbyt wyidealizowany wizerunek świętych"

Wszystko za sprawą nietypowego przedstawienia wizerunku Matki Boskiej. Obraz pokazuje Maryję stojącą na składanej drabinie obok krzyża, na którym wisi Jezus. Matka Boska ubrana jest w dżinsowe spodnie oraz golf. Po prawej stronie znajduje się Tomasz Apostoł, któremu Matka Boska wręcza fragment paska ze swojej sukni na dowód wniebowstąpienia. Na obrazie znajduje się również św. Weronika z chustą.

- Mamy zbyt wyidealizowany wizerunek świętych. Tu mamy co innego, Tomasz nie jest nieskazitelnym młodzieńcem, ale nieco starszym, nieco zwiędłym człowiekiem - powiedział Leber. Duchowny dodał, że Matka Boska na obrazie jest "kobietą z krwi i kości, jedną z nas".

Obraz znajdujący się nad ołtarzem ma wymiary 5 na 4,5 metra. Oznacza to, że ludzkie postacie przedstawione na malowidle są niemal naturalnej wielkości. "Süddeutsche Zeitung" zwraca uwagę, że obraz na pierwszy rzut oka przypomina parafian lub robotników, którzy pracują nad przebudową kościelnego prezbiterium.

Elżbieta WitekWitek zapytano o zakaz spontanicznych zgromadzeń. "Nie narzekajmy"

Pastor Markus Leber miał nadzieje, że nowa instalacja w prezbiterium wywoła ożywioną dyskusję wśród parafian. Duchowny podkreślił, że drabina znajdująca się na obrazie symbolizuje spotkanie nieba i ziemi, a Tomasz Apostoł wątpliwości współczesnych ludzi. Obraz przypadł jednak do gustu tylko części parafianom. Niektórzy z nich nie podzielają nowej wizji Matki Boskiej oraz uważają, że obraz nie powinien znaleźć się w kościele. Według Lebera niektórzy wierni pytają: "Jak można było coś takiego powiesić?".

USA. Arizona będzie przeprowadzać egzekucje w celach śmierci przy użyciu Cyklonu BUSA. Egzekucje przy użyciu Cyklonu B - używanego przez Niemców w Auschwitz