Białoruś. Trzy polskie działaczki uwolnione z aresztów są już w Polsce. "Zostały otoczone opieką"

Trzy działaczki polskiej mniejszości wypuszczono z aresztów na Białorusi - zostały przewiezione do Polski. MSZ zapewnia, że kobietom zapewniono odpowiednie wsparcie.

"Na skutek działań polskich służb dyplomatyczno-konsularnych, 25 maja 2021 r. do Polski przyjechały działaczki mniejszości polskiej z Białorusi panie Irena Biernacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa. Osobom tym udzielono niezbędnego wsparcia i zostały otoczone odpowiednią opieką" - napisano w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zobacz wideo Biedroń o sankcjach dla Białorusi: Na razie nadal jest jeden do zera dla Putina i Łukaszenki

Trzy polskie działaczki uwolnione z aresztów na Białorusi

Polskie aktywistki były przetrzymywane w aresztach na Białorusi, w związku z oskarżeniami dotyczącymi ich udziału w upamiętnianiu żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Z relacji tamtejszych mediów rządowych wynikało, że zatrzymanym zarzucano "gloryfikację przestępców wojennych". 

Po wywiezieniu do Polski kobiety na razie nie będą mogły powrócić na Białoruś, gdzie pozostały ich rodziny.

Sciapan Łatypau przewożony do szpitalaBiałoruś. Więzień polityczny przebił sobie gardło na sali sądowej

W areszcie nadal są więzieni Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze oraz Andrzej Poczobut, polski działacz i dziennikarz. Wobec nich i innych działaczy Związku Polaków na Białorusi wszczęto postępowanie karne na podstawie paragrafu 130 kodeksu karnego. Dotyczy on "umyślnego działania mającego na celu podżeganie do nienawiści narodowej i religijnej oraz niezgody na podstawie przynależności narodowej, religijnej, językowej i innej, a także rehabilitacji nazizmu, popełnione przez grupę osób". Za to rzekome przestępstwo grozi od 5 do 12 lat więzienia.

Polska proponuje ograniczenia przepływu towarów z Białorusi. 'Apelujemy o opamiętanie się do władz białoruskich'Białoruś. Borys, Poczobut i inni działacze ZPB uznani za więźniów politycznych

Uwolnienia Polaków z białoruskich aresztów domagają się władze w Warszawie. Pracują w tym kierunku również nasi dyplomaci w Mińsku.

Więcej o: