Wariant indyjski przełamuje dominację brytyjskiego. Dr Grzesiowski: To poważne ostrzeżenie dla Europy

W Wielkiej Brytanii, ze względu na coraz mniejszą liczbę przypadków, decydowano się na znoszenie obostrzeń. W ubiegłym tygodniu liczba zakażeń wzrosła jednak aż o 18 proc., co zaniepokoiło epidemiologów. Odpowiedzialny jest za to wariant indyjski, o wiele bardziej zakaźny niż brytyjski. Dr Paweł Grzesiowski ostrzega, że taka nagła zmiana sytuacji pandemicznej jest możliwa w każdym kraju.

"Poważne ostrzeżenie dla Europy - w każdym kraju jest to możliwe" - ocenił ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej doktor Paweł Grzesiowski nagły wzrost zachorowań w Wlk. Brytanii, w której sytuacja pandemiczna już była ustabilizowana, a obostrzenia niemal zniesione. 

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Dr Grzesiowski ostrzega Europę. Sytuacja pandemiczna wielu krajów może się pogorszyć

Dr Paweł Grzesiowski opublikował na Twitterze wpis, w którym ostrzega Europę. - Poważne ostrzeżenie dla Europy - w UK wariant B.1.617.2 ("indyjski") przełamuje dominację wariantu B.1.1.7 ("brytyjski"), co oznacza, że w każdym innym kraju jest to możliwe. Ponownie otwarte szkoły, więcej chorych dzieci, więcej wirusa w populacji, która wciąż nie jest odporna - napisał immunolog.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że taka sytuacja nie jest jedynie problemem Zjednoczonego Królestwa, a już wkrótce może dotyczyć całej Europy. Jak informuje, wariant indyjski jest bardziej zjadliwy i może negatywnie wpłynąć na sytuację pandemiczną w wielu krajach.

Dolina Katmandu, Nepal. Nepal: najsurowszy lockdown na świecie w dolinie Katmandu

Wariant indyjski ma przewagę nad wariantem brytyjskim. "To bardzo typowe dla wszystkich wirusów"

Pojawienie się silniejszego wariantu sprawia, że słabszy zostaje wyparty. - To jest bardzo typowe dla wszystkich wirusów, że jeżeli powstają warianty bardziej zakaźne, bardziej zjadliwe, to z czasem w sposób naturalny dochodzi do wyparcia pierwotnych szczepów - mówił w rozmowie z Medonetem prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA. - Nowe warianty zabierają terytorium, szybciej walcząc o swoją ofiarę, czyli -  w tym wypadku - o człowieka. Kwestia pojawienia się w danej populacji wariantu bardziej zakaźnego przesądza o tym, że ten wariant za jakiś czas będzie dominujący - dodał.

Lotnisko (Zdj. ilustracyjne) Kwarantanna może zostać wydłużona. Dotyczy alertowych mutacji koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia, mimo prośby Medonetu, nie poinformowało o liczbie zakażonych indyjskim wariantem koronawirusa w Polsce. Objawami zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa są: wysypka, katar, zaczerwienione oczy, wymioty, mdłości, biegunka, rozstrój żołądka, suchość w ustach i ból gardła oraz głowy.

Więcej o: