Australijskie media: Władze Wiktorii przedłużą lockdown. Pandemia "gorsza niż rok temu"

Według australijskich mediów władze stanu Wiktoria mają ogłosić przedłużenie trwającego od 27 maja lockdownu. Zdaniem ekspertów pandemia jest obecnie gorsza niż rok temu - podał we wtorek serwis News.com.au.

Obostrzenia w Wiktorii wprowadzono 27 maja po tym, jak stan ten zgłosił pierwsze przypadki lokalnych zakażeń koronawirusem od prawie trzech miesięcy. Władze Wiktorii poinformowały we wtorek, że nadal nie jest jasne, czy lockdown zakończy się zgodnie z planem w czwartek wieczorem.

`Wizyta ministra Przemyslawa Czarnka na Uniwersytecie Technologiczno - Przyrodniczym w Bydgoszczy"Historia konkretnego parkanu". Czarnek zaprowadza Polski Ład w szkołach

"Nie wiem, czy będzie przedłużenie, czy nie" - powiedział dziennikarzom w Melbourne Martin Foley, minister zdrowia stanu Wiktoria.

Australijskie media, na które powołuje się News.com.au, twierdzą jednak, że lockdown ma być przedłużony, a decyzja o tym podjęta zostanie w środę. Nie jest jednak jasne, do kiedy miałby on trwać. Według "Herald Sun" ostre restrykcje mają obowiązywać przynajmniej do początku przyszłego tygodnia. 

Zobacz wideo W czerwcu szczepienia dzieci od 12 roku życia

Eksperci: Pandemia jest dziś gorsza niż rok temu

Eksperci ostrzegają, że pandemia jest dziś gorsza niż rok temu w związku z tym, że pojawiają się nowe warianty koronawirusa. Profesor Raina MacIntyre, która kieruje programem bezpieczeństwa biologicznego w Kirby Institute, oceniła, że warianty te są bardziej zaraźliwe i odporne na dostępne szczepionki.

Szybko wprowadzane lockdowny pomogły Australii uniknąć wysokiej liczby zakażeń. Do tej pory kraj zgłosił ponad 30 100 przypadków infekcji i 910 zgonów związanych z Covid-19. W Wiktorii we wtorek odnotowano trzy nowe przypadki zakażenia.

Australijski program szczepień przebiega wolniej, niż zapowiadały to władze kraju, co jest uzasadniane problemami z zaopatrzeniem i zmianą polityki, która ograniczyła szczepionki preparatem firmy AstraZeneca dla osób poniżej 50. roku życia w związku z obawami dotyczącymi występowania zakrzepicy. Łącznie do czwartku podano cztery miliony dawek szczepionek; taka liczba zgodnie z deklaracjami władz miała być podana do końca marca. (PAP)

kib/ tebe/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Jarosław KaczyńskiMarian Banaś składa zawiadomienie ws. Jarosława Kaczyńskiego

Więcej o: