Holandia. Eksplozje w "polskich" supermarketach. Zatrzymano czterech podejrzanych

Policja zatrzyma豉 czterech podejrzanych o pod這瞠nie materia堯w wybuchowych w "polskich" supermarketach w Holandii. Do eksplozji dochodzi這 na prze這mie 2020 i 2021 r. Policja uwa瘸, 瞠 ataki nie mia造 pod這瘸 etnicznego i nie by造 skierowane w polsk spo貫czno嗆 w Niderlandach.

W sprawie wybuchów w polskich supermarketach aresztowano czterech mężczyzn w wieku od 20 do 26 lat - informuje Polska Agencja Prasowa. Wszyscy zatrzymani pochodzą z Amsterdamu. Jeden z mężczyzn został zatrzymany we Francji na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

"Wszyscy czterej są podejrzani o udział w jednej lub kilku eksplozjach. Ponieważ dochodzenie trwa i jest rozwojowe, nie będziemy udzielać na tym etapie żadnych komentarzy" - przekazała holenderska prokuratura. 

Zobacz wideo Używali środków wybuchowych, by okradać bankomaty. Czterech mężczyzn przywłaszczyło w ten sposób nawet 1,5 mln złotych

Holandia. Seria eksplozji w polskich supermarketach. Policja: Uważamy, że nie były wymierzone w Polaków

Na przełomie 2020 i 2021 r. doszło do szeregu ataków na "polskie" supermarkety w Holandii. 8 grudnia na skutek wybuchów zostały uszkodzone dwa supermarkety w Aalsmeer na przedmieściach Amsterdamu i w miejscowości Heeswijk-Dinter. Dzień później doszło do eksplozji w Beverwijk. Nikt nie ucierpiał, ale jeden z polskich sklepów całkowicie spłonął. Kilka dni później doszło do kolejnego ataku na polski sklep w Beverwijk. Ostatni wybuch miał miejsce na początku stycznia w Tilburgu - sklep został poważnie uszkodzony. 

Wszystkie sklepy, w których dochodziło do eksplozji, należą do tej samej sieci. Jej w豉軼icielem nie jest jednak Polak, tylko iracko-kurdyjska rodzina. Po atakach policja wyznaczyła nagrodę w wysokości 25 tys. euro za informacje, które mogłoby pomóc w schwytaniu sprawców. Nagrodę 50 tys. euro wyznaczyła również firma ubezpieczeniowa.

Sciapan Łatypau przewożony do szpitalaBiałoruś. Więzień polityczny przebił sobie gardło na sali sądowej

Według holenderskiej policji ataki na supermarkety nie były skierowane przeciwko Polakom i nie miały podłoża etnicznego. - Uważamy, że ostatnie ataki na sklepy z polskimi produktami nie były wymierzone ani przeciwko Polakom, ani przeciwko polskiej społeczności w Niderlandach - mówiła w grudniu dla "Deutsche Welle" Wendy Boudewijn, rzeczniczka departamentu Policji Holandii Północnej

Kosowo. Zaginiony motocyklista leżał przez 5 dni w wąwozieKosowo. Polscy policjanci uratowali zaginionego motocyklistę

Wi璚ej o: