Chiny zmagają się z kryzysem demograficznym. Władze pozwolą parom na posiadanie trójki dzieci

Chiński rząd pozwoli parom na posiadanie trojga dzieci. Łagodząc surową politykę planowania rodziny, kraj próbuje zapobiec kryzysowi demograficznemu.
Zobacz wideo Izabela Zygmunt: Chiny to w tej chwili największy emitent dwutlenku węgla

Jak informuje agencja rządowa Xinhua, najwyższe kierownictwo Chińskiej Partii Komunistycznej podjęło taką decyzję na poniedziałkowym posiedzeniu. W ten sposób chce reagować na starzejące się społeczeństwo i zwiększyć populację kraju. Nie wiadomo na razie, kiedy nowa polityka zostanie wdrożona.

CNN podkreśla, że władze Chin podjęły decyzję o złagodzeniu polityki planowania rodziny zaledwie trzy tygodnie po tym, jak został opublikowany spis ludności, z którego wynika, że populacja kraju rośnie w najwolniejszym tempie od co najmniej lat sześćdziesiątych. Według chińskiego Krajowego Biura Statystycznego, populacja wzrosła o zaledwie 5,38 proc. w ciągu ostatniej dekady.

Chiny zmagają się z kryzysem demograficznym

Chińska polityka jednego dziecka została wprowadzona w 1979 roku i przez ponad 35 lat pozwalała parom na posiadanie jednego potomka. W ten sposób kraj próbował rozwiązać problem przeludnienia i złagodzić ubóstwo. W ostatnich latach doszło jednak do zmiany w strukturze społeczeństwa. W 2015 roku rząd Chin ogłosił, że luzuje ograniczenia i zezwala na posiadanie dwojga dzieci. Zmiana w polityce nie spowodowała jednak większej liczby urodzeń. Niektóre pary twierdzą, że rosnące koszty utrzymania w Chinach powodują, że posiadanie drugiego dziecka jest zbyt drogie - podaje CNN.

Jednocześnie dane ze spisu powszechnego pokazują, że społeczeństwo chińskie się starzeje. Odsetek ludności w wieku powyżej 65 lat gwałtownie wzrósł z 8,87 proc. w 2010 roku do 13,5 proc. w 2020 roku. Chiński rząd rozważa również podniesienie wieku emerytalnego, próbując poradzić sobie ze starzejącym się społeczeństwem.

Więcej o: