Korea Północna. Rozstrzelano sprzedawcę płyt CD. Za muzykę i filmy z Korei Południowej

Mieszkaniec Korei Północnej został rozstrzelany za sprzedaż muzyki i filmów pochodzących z Korei Południowej. Informator portalu DailyNK.com podał, że za samo niezgłoszenie osoby, która korzysta z takich materiałów, grozi 7 lat więzienia.

Portal DailyNK.com poinformował, że 25 kwietnia br. władze Korei Północnej dokonały publicznej egzekucji mieszkańca miasta Wonsan w prowincji Gangwon, który nielegalnie sprzedawał płyty CD oraz nośniki USB, zawierające południowokoreańskie filmy, seriale, teledyski oraz fragmenty programów informacyjnych. Jak przekazał anonimowy informator, miały kosztować od 5 do 12 dolarów za sztukę.

Stracony mężczyzna o nazwisku Lee był głównym inżynierem w Komisji Zarządzania Rolnictwem w Wonsan (miasto we wschodniej części Korei Północnej, nad Morzem Japońskim). Źródło DailyNK podaje, że jego egzekucji przyglądało się blisko 500 osób. Rodzinę Lee zmuszono do oglądania w pierwszym rzędzie.

"To była pierwsza egzekucja w prowincji Gangwon za antysocjalistyczne akty na mocy antyreakcyjnej ustawy" - przekazał portal. Dawniej za podobne przewinienie mężczyznę czekałby obóz pracy.

Kim Dzong Un Dzieci w Korei Północnej "dobrowolnie" pracują w kopalniach

Rodzina skazanego trafiła do obozu dla więźniów politycznych

"Po odczytaniu wyroku skazującego rozległ się dźwięk dwunastu strzałów. Martwe ciało [Lee - przyp. red.] zostało zwinięte do słomianego worka i załadowane do pudła, a następnie dokądś zabrane" - opisał informator portalu.

"Sąsiedzi rodziny wybuchnęli płaczem, gdy zobaczyli czterech ochroniarzy podnoszących leżącą żonę Lee i wrzucających ją [do furgonetki - przyp. red.] jak bagaż, ale musieli zacisnąć usta i płakać w ciszy, by nie zostać przyłapanymi na zbrodniczym akcie współczucia dla reakcjonisty" - dodał. Przekazano, że rodzina straconego została przetransportowana do obozu dla więźniów politycznych.

Korea Północna.  Kim Dzong Un potrzebuje więźniów do pracy Korea Północna. Kim potrzebuje więźniów do pracy przy produkcji uranu

Aresztowano 20 innych sprzedawców

Północnokoreańskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego poszukuje osób, które kupiły muzykę i filmy od Lee. Władze aresztowały też 20 innych sprzedawców, podejrzanych o rozpowszechnianie podobnych materiałów. Portal podkreśla, że już samo niezgłoszenie władzom osoby, która korzysta z dzieł kultury Korei Południowej, zagrożone jest 7-letnim wyrokiem.

Zobacz wideo Patriotyczne niewolnictwo w Korei Północnej
Więcej o: