Salvini proponuje nowe ugrupowanie w PE z udziałem PiS. W planach kolejne spotkanie z polskimi władzami

Matteo Salvini, przywódca prowadzącej od dwóch lat w sondażach we Włoszech centro-prawicowej Ligi Północnej zaproponował utworzenie nowego ugrupowania w Parlamencie Europejskim z udziałem Prawa i Sprawiedliwości. Zapowiedział, że będzie się starał o zorganizowanie w tej sprawie w czerwcu spotkania w Polsce lub we Włoszech.

Wiadomość o planach polityka podały włoskie media, cytując wypowiedzi Salviniego w Cascais w Portugalii. Bierze on tam udział w spotkaniu ugrupowania Parlamentu Europejskiego Tożsamość i Demokracja, do którego należy jego partia.

Były włoski wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini od dłuższego czasu zabiega o stworzenie nowego, silnego centroprawicowego ugrupowania w Parlamencie Europejskim. Chce połączyć Tożsamość i Demokrację z Europejskimi Konserwatystami i Reformatorami, do których należy PiS, i z Europejską Partią Ludową.

Salvini powiedział, że chciałby scalić wszystko, co najlepsze w tych trzech centroprawicowych ugrupowaniach, by stanowiły alternatywę dla lewicy, która jego zdaniem dyktuje warunki w Parlamencie Europejskim.

"Moim celem jest stworzenie Europy opartej na pracy, prawach, rodzinie i współpracy, stworzenie silnej i zjednoczonej grupy, która skupi najlepsze siły trzech obecnych centroprawicowych grup, alternatywnych dla lewicy, która do tej pory dyktowała prawo w Parlamencie Europejskim" - mówił Salvini cytowany przez portal Affaritaliani.it.

Zobacz wideo Koniec węgla w 2049 roku? Zygmunt: Tak odległy termin jest nie do pogodzenia z celami UE

Morawiecki: Potrzeba nam renesansu Europy

Pod koniec marca w Budapeszcie doszło spotkania premiera Mateusza Morawieckiego, premiera Węgier Viktora Orbana i Matteo Salviniego. Głównym tematem rozmów było powołanie nowej grupy w Parlamencie Europejskim.

Matteo Salvini w WarszawieSalvini podekscytowany spotkaniem z Morawieckim i Orbanem: To zaszczyt

Morawiecki podczas konferencji po spotkaniu stwierdził, że "potrzeba nam renesansu Europy i jej wartości, o które możemy się oprzeć". Zaznaczył, że Polska, Włochy i Węgry będą reprezentowały w Parlamencie Europejskim wspólne stanowiska, ale chcą "być otwarte na dialog z innymi państwami europejskimi".

Szef rządu podkreślił, że "Europa to nie może być dyktat silniejszych, to jest solidarność europejska na rzecz wspólnych wartości".

Więcej o: