Brazylijczycy chcą impeachmentu Bolsonaro. Za "katastrofalną" walkę z COVID-19. "Kajdanki są twoje"

Dziesiątki tysięcy Brazylijczyków protestowały przeciwko prezydentowi Jairowi Boslonaro i jego strategii walki z COVID-19. Ich główne hasło to żądanie impeachmentu głowy państwa.

Jak podaje "The Guardian", manifestacje odbyły się w ponad 200 miastach i miasteczkach oraz w stolicy państwa - Brasilii. Powodem jest przyjęta przez głowę państwa i jego "ludobójczą administrację" "katastrofalna" strategia walki z epidemią koronawirusa.

Brazylia. Masowe protesty przeciw Bolsonaro

Brazylia jest jednym z głównych epicentrów pandemii na świecie. Dotychczas z powodu COVID-19 zmarło tam 460 tysięcy osób.

Organizatorem protestów jest szeroki front ugrupowań lewicowych na czele z wiodącą siłą opozycyjną - Partią Pracujących. W São Paulo, największej brazylijskiej metropolii, protest zablokował główną arterię - Avenida Paulista. W Recife, stolicy stanu Pernambuco położonego na północnym-zachodzie Brazylii, żandarmeria użyła gazu łzawiącego i gumowych kul do rozpędzenia protestu.

Zobacz wideo Afryka i Ameryka Południowa walczą z koronawirusem

Koronawirus w ChinachAzja. Koronawirus atakuje tam, gdzie wydawał się już być opanowany

"Ludobójstwo Bolsonaro"

"Nie chcę stać się statystyką śmierci", "Kajdanki są twoje", "Ludobójstwo Bolsonaro" - m.in. takie hasła wznosili manifestujący i domagali się impeachmentu Jaira Bolsonaro. Uważają, że przez długi czas prezydent bagatelizował wirusa i nie podejmował właściwych działań. - Nie możemy stracić już więcej brazylijskich żyć. Musimy codziennie wychodzić na ulice, aż ten rząd upadnie - mówił jeden z protestujących w rozmowie z "The Guardian". Demonstrujący żądają także przyspieszenia szczepień przeciwko COVID-19 oraz przywrócenia wyższych nakładów na edukację.

Według opozycyjnej Partii Pracujących połowa obywateli kraju popiera wniosek o impeachment Bolsonaro, czyli usunięcie go z urzędu. Ewentualnymi zaniedbaniami Bolsonaro zajmuje się obecnie senacka komisja śledcza. 

Testowanie mieszkańców Kantonu. 26 maja.Surowe obostrzenia w jednej z dzielnic chińskiego Kantonu. Nowe zakażenia

Więcej o: