Władimir Putin spotkał się z Alaksandrem Łukaszenką. Prezydent Białorusi przywiózł czarną teczkę

Władimir Putin spotkał się w Soczi z Alaksandrem Łukaszenką. Prezydenci Rosji i Białorusi rozmawiają m.in. o wymuszeniu lądowania samolotu przez kraj Łukaszenki.

W Soczi, na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego, rozpoczęło się spotkanie Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki. Rozmowy dotyczą integracji Rosji i Białorusi, a także ostatnich wydarzeń w Mińsku, związanych z wymuszeniem lądowania pasażerskiego samolotu i aresztowaniem opozycyjnego dziennikarza.

Rozpoczynając rozmowy prezydent Władimir Putin zwrócił uwagę, że Rosja i Białoruś, zacieśniając współpracę, mają do omówienia istotne kwestie związane z integracją gospodarek obu krajów. Rosyjski prezydent przypomniał, że w czerwcu powinien zostać uruchomiony pierwszy blok energetyczny Białoruskiej Elektrowni Atomowej.

Zobacz wideo Białoruski sąd skazał na więzienie działaczy prodemokratycznych

FBI przeprowadzi śledztwo ws. porwania samolotu na BiałorusiUziemienie samolotu Ryanair na Białorusi. FBI przeprowadzi własne śledztwo

Łukaszenka przyjechał z czarną teczką

Alaksandr Łukaszenka, wielokrotnie wskazując na stojącą obok niego czarną teczkę, zapowiedział, że przedstawi Władimirowi Putinowi dokumenty dotyczące wymuszonego lądowania w Mińsku samolotu pasażerskiego. Według białoruskiego prezydenta "miński incydent" to próba rozchwiania sytuacji na Białorusi do poziomu ubiegłorocznych protestów sierpniowych.

- Przedstawię te dokumenty, żebyś pokazać, co się dzieje, co to są za ludzie - mówił Łukaszenka.

Kraje Unii Europejskiej, w tym Polska potępiły działania białoruskiego reżimu, który używając przemocy, zmusił do lądowania pasażerski samolot, aby aresztować opozycyjnego blogera Romana Protasewicza i jego partnerkę, Rosjankę Sofię Sapiegę.

Roman Protasewicz zatrzymany w niedzielę na Białorusi po przymusowym lądowaniu samolotuTurcja naciskała sojuszników NATO ws. reakcji na zatrzymanie Protasewicza

Więcej o: