Włochy. Kara dla pięciu medyków odmawiających szczepienia. Wstrzymanie wypłaty i zawieszenie w pracy

Mimo że we Włoszech personel medyczny nie ma obowiązku poddania się szczepieniu, pięciu medyków z Brindisi (region Apulia) zostało surowo ukaranych z powodu odmowy poddania się iniekcji. Wielokrotnie byli oni wzywani na szczepienie, a także proszeni o podanie powodu swoich decyzji.
Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

Jak informuje włoski dziennik "Corriere della Sera", cztery pielęgniarki i jeden technik laboratoryjny z ośrodka w Brindisi zostali zawieszeni w pracy do końca roku po tym, jak wielokrotnie odmawiali poddania się szczepieniu przeciw COVID-19.

PielęgniarkiGwałtowny wzrost zgonów na COVID-19 wśród lekarzy i pielęgniarek

Włoscy medycy odmówili przyjęcia szczepionki

Jeszcze w marcu tego roku dziennik podawał informacje, że 15 pracowników medycznych zostało wysłanych na przymusowe urlopy z powodu odmowy przyjęcia szczepionki - chodziło konkretnie o 4 lekarzy i 11 pielęgniarek, w większości ze szpitala Perrino w Brindisi. 23 lutego Apulia uchwaliła bowiem nowy przepis dotyczący obowiązku profilaktyki związanej z COVID-19. Urlop, na który wysłano pracowników, miał natomiast chronić pacjentów i innych przedstawicieli personelu przed ryzykiem zakażenia się wirusem. Włoskie prawo krajowe obowiązkowych szczepień jednak nie przewiduje. 

Szczepienie. Zdjęcie ilustracyjneSzczepienia przeciw COVID-19. Naukowcy wskazują przyczynę zakrzepów krwi

Pięciu pracowników ochrony zdrowia w Apulii zawieszonych w pracy 

21 maja medycy ponownie zostali wezwani na szczepienie i ponownie odmówili. Nie podali także przyczyny swoich decyzji, a część z nich poprosiła o możliwość powrotu do pracy. Kierownictwo miejscowej ochrony zdrowia zdecydowało więc o nałożeniu na pięciu z pracowników sankcji - wstrzymania wypłaty ich wynagrodzenia oraz zawieszenia w pracy do końca roku. Jak jednak podaje dziennik, inny z pracowników placówki, lekarz, otrzymał zaledwie ostrzeżenie. W Brindisi jest obecnie około 60 pracowników ochrony zdrowia, którzy odmawiają zaszczepienia się. Każdy przypadek analizowany jest indywidualnie. 

Więcej o: