Powietrzna karetka nad atomowym okrętem podwodnym. Nagranie ewakuacji

Brytyjska flota udostępniła nagranie akcji ratunkowej z udziałem śmigłowca i atomowego okrętu podwodnego. Jeden z marynarzy na pokładzie tego drugiego miał wymagać pilnej pomocy medycznej, więc na pomoc wysłano lotników. Załoga śmigłowca nagrała całą operację ze swojej perspektywy.

Nie ujawniono wielu szczegółów operacji. Na przykład kiedy konkretnie miała miejsce.

Wiadomo tyle, że miała miejsce w pobliżu szkockiego wybrzeża i brał w niej udział śmigłowiec Wildcat z 847 Dywizjonu Lotnictwa Morskiego, stacjonujący na pokładzie okrętu pomocniczego RFA Mounts Bay. To duża jednostka transportowa z rozległym pokładem lotniczym dla śmigłowców.

Załoga jednostki pomocniczej miała otrzymać wezwanie ze znajdującego się w pobliżu atomowego okrętu podwodnego typu Astute. Jeden z marynarzy miał wymagać pomocy medycznej, najwyraźniej takiej, która przekraczała skromne możliwości dostępne na pokładzie.

Zobacz wideo

Wysłany na pomoc śmigłowiec zawisł nad wynurzonym okrętem podwodnym i opuścił nań ratownika. Ten pomógł ubrać się w odpowiedni strój ratunkowy marynarzowi, tak na wszelki wypadek, gdyby wpadł do morza, po czym umieścił go w specjalnej uprzęży. Załoga śmigłowca wciągnęła następnie ich obu po kolei na pokład. Wildcat udał się później do szpitala w szkockim mieście Inverness, przelatując w poprzek nad Szkocją. Wynika z tego, że akcja ratunkowa wydarzyła się gdzieś u północno-zachodnich szkockich wybrzeży.

Nie podano żadnych dalszych informacji, na przykład o stanie zdrowia marynarza.

Więcej o: