Republikańska kongresmenka porównała noszenie maseczek do Holokaustu. Partia "potępia jej słowa"

Lider mniejszości republikańskiej w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy oburzył się na deputowaną z jego partii Marjorie Taylor Greene, która porównała wymóg noszenia maseczek w dobie epidemii do Holokaustu. Krytykowali to też inni członkowie Kongresu. To nie pierwsza taka wypowiedź Greene, bodaj najbardziej prawicowej polityczki w Kongresie i wyznawczyni teorii spiskowych.

W minionym tygodniu Marjorie Taylor Greene porównała utrzymywany przez demokratyczną szefową Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wymóg noszenia maseczek w parlamencie do Holokaustu. - Ta kobieta jest chora psychicznie - powiedziała przy tej okazji o Pelosi.

NBC zwraca uwagę na fakt, że Greene, która wcześniej sugerowała, iż kalifornijskie pożary zostały wzniecone przez żydowskie lasery kosmiczne, nawiązała we wtorek do artykułu o kalifornijskiej sieci sklepów spożywczych Food City. Zaszczepieni pracownicy, którzy mają na identyfikatorach znaczek potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19, mogą chodzić wewnątrz bez maseczek.

- Zaszczepieni pracownicy dostają logo szczepień, tak jak naziści zmuszali Żydów do noszenia żółtej gwiazdy. (…) Paszporty szczepień i żądanie maseczek tworzą dyskryminację ludzi nieszczepionych, którzy ufają swoim systemom odpornościowym w obliczu wirusa, który jest w 99 proc. do przeżycia - wyjaśniała.

Argumentowała, że nie porównuje regulacji dotyczących epidemii "do Holokaustu, tylko do dyskryminacji Żydów we wczesnych latach nazistowskich. - Przestańcie łykać ataki lewicowych mediów pod moim adresem - grzmiała.

Lider republikanów: Porównaniu Holokaustu z noszeniem masek jest przerażające

- Marjorie jest w błędzie, a jej celowa decyzja o porównaniu okropności Holokaustu z noszeniem masek jest przerażająca. (…) Holokaust jest największą potwornością popełnioną w historii. Fakt, że trzeba to dziś przypominać, jest głęboko niepokojący - ocenił cytowany przez NBC McCarthy.

Wezwał Amerykanów do zjednoczenia, aby pokonać antysemityzm i wszelkie próby pomniejszania historii Zagłady. - Powiem jasno: Konferencja Republikańska Izby potępia te słowa - oświadczył Republikanin. W pełnym oświadczeniu znalazło się jeszcze zdanie na temat rzekomego wzrostu antysemityzmu w czasie rządów partii Demokratycznej, co ma być "ignorowane" przez spikerkę Nancy Pelosi. 

Zobacz wideo O co chodzi ze szczytem klimatycznym Bidena? Ekspertka wyjaśnia

Także inni kongresmeni z GOP piętnowali Greene. Liz Cheney nazwała porównanie "szatańskim obłędem", a Adam Kinzinger skwitował to jako "absolutnie chore". Natomiast przywódca demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer uznał komentarze Green za "obrzydliwe, naganne". Wyraził też przekonanie, że "Greene powinna natychmiast zaprzestać (używania) tego plugawego języka".

Były doradca McCarthy'ego i członek rady Muzeum Holokaustu, Jeff Miller, tweetował we wtorek, że opinie Republikanki były "obrzydliwe, ignoranckie i obraźliwe". - Myślę, że powinnaś złożyć wizytę w amerykańskim Muzeum Holokaustu. (…) Jeśli jednak się mylę i nie jesteś ignorantką w sprawach Holokaustu (...) to jesteś po prostu odrażająca - pisał Miller na Twitterze.

Marjorie Taylor Greene - wyznawczyni teorii spiskowych

Greene ma skrajnie prawicowe poglądy i jest wyznawczynią teorii spiskowych, m.in. na temat zamachu na World Trade Center.

Sprzeciwia się wszelkim formom walki z epidemią koronawirusa - lockdownowi, nakazowi noszenia maseczek czy szczepieniom. Była jedną z osób, które odmówiły założenia maski podczas ataku na Kapitol. Po tym, jak politycy ukrywali się przed atakującymi we wspólnych połączeniach, kilkoro demokratów zostało pozytywnie zdiagnozowanych na koronawirusa.

Zdaniem Greene szczepienie się jest jednoznaczne ze złożeniem przysięgi wierności szatanowi i uważa, że to "faszyzm lub komunizm".

Polityczna ma związki z grupami paramilitarnymi, QAnon, uważa, że politycy partii Demokratycznej powinni być skazani na śmierć, a Hillary Clinton zamordowała syna Johna F. Kennedy'ego. Uważa też, że m.in. wiec białych suprematystów w Charlottesville, gdzie zginęła protestująca, czy zamach na meczet w Christchurch (51 ofiar śmiertelnych) były "false flag operation", czyli mające sprawiać wrażenie, że zostały przeprowadzone przez tych, których mają zdyskredytować - w tym przypadku rasistów.

***

Autor: Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski / PAP 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: