Dania się powiększy. Rozszerzy swój obszar o nowe terytorium wielkości Jutlandii

Duńskie MSZ poinformowało, że kraj ten powiększy swoje terytorium na Morzu Norweskim o obszar odpowiadający Półwyspowi Jutlandzkiemu. Taką decyzję podjął parlament Danii.

Duński parlament poparł porozumienia demarkacyjne z Islandią i Norwegią dotyczące obszaru na północ od Wysp Owczych. "Wspólnie z kolegami z Wysp Owczych, Norwegii i Islandii w pokojowy sposób wynegocjowaliśmy granicę morską między trzema państwami" - stwierdził szef MSZ Jeppe Kofod w oficjalnym komunikacie. Dzięki temu Dania zyska terytorium morskie odpowiadające wielkości Jutlandii - poinformował resort. 

"Umowy poszerzają granice Królestwa na północ od Wysp Owczych o ok. 27 tys. kilometrów kwadratowych - co odpowiada ponad połowie Danii" - czytamy w oświadczeniu. "W dobie rosnących interesów mocarstw (w Arktyce) jesteśmy dumni, że kraje nordyckie dają przykład, w jaki sposób poprzez dyplomację można rozwiązać trudne kwestie takie jak podział granic" - podkreślił Kofod.

Negocjacje trwały cztery lata

Jak podkreśla duńskie MSZ, zgodnie z Konwencją ONZ o prawie morza przedmiotowe państwo nadbrzeżne nabywa wyłączne i suwerenne prawa do zasobów naturalnych dna morskiego, w tym ropy, gazu i innych minerałów, a także niektórych żywych istot, takich jak kraby i małże.

Negocjacje w sprawie ustalenia przebiegu granic morskich na Morzu Norweskim trwały od 2017 roku.

Zobacz wideo Grenalandia marzy o niepodległości, ale jest uwikłana w interesy mocarstw [Oko na świat]
Więcej o: