MSZ Rosji potwierdza, że w Mińsku zatrzymano partnerkę Protasewicza. Matka apeluje do Putina

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa potwierdziła, że w Mińsku zatrzymana została Sofia Sapiega, partnerka Romana Protasewicza. Z rodzicami studentki spotkał się konsul rosyjski w Mińsku.

Wcześniej matka partnerki Romana Protasewicza zaapelowała do Władimira Putina o pomoc w uwolnieniu córki. Obywatelka Rosji - Sofia Sapiega przetrzymywana jest w Mińsku. Białoruscy śledczy zarzucili dziewczynie popełnienie przestępstwa, ale nie podali, o jaki czyn chodzi.

Zobacz wideo W jaki sposób białoruski myśliwiec mógł zmusić pilotów Ryanaira do lądowania? Wyjaśnia rosyjski ekspert

Aresztowanie partnerki Romana Protasewicza

Sąd w Mińsku orzekł jako środek zapobiegawczy dwumiesięczny areszt. Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji, poinformowała, że chodzi o przestępstwa popełniona w okresie od sierpnia do września 2020 r. Wtedy na Białorusi odbywały się masowe antyrządowe demonstracje. Z oświadczenia rzeczniczki resortu wynika, że z rodzicami Sapiegi spotkał się rosyjski konsul w Mińsku. Miał im polecić "adwokata z doświadczeniem w ochronie praw obywateli Rosji". 

Nagranie z celi Witolda AszurakaŚmierć opozycjonisty w kolonii karnej. Śledczy pokazali wideo z celi

Sofia Sapiega leciała ze swoim partnerem - białoruskim blogerem Romanem Protasewiczem z Aten do Wilna. Ich samolot został zmuszony do lądowania w Mińsku, gdzie zostali zatrzymani przez białoruskie KGB. Opozycyjnemu blogerowi zarzucono między innymi ekstremizm i organizację zamieszek. Jego partnerkę, pod nieznanymi zarzutami aresztowano na 2 miesiące i osadzono w areszcie śledczym służby bezpieczeństwa. Informację tę potwierdził adwokat dziewczyny, który jednak nie podał żadnych szczegółów.

KProtest w Warszawie w sprawie zatrzymania na Bialorusi Ramana ProtasiewiczaPorwanie samolotu. Opublikowano nagranie rozmów pilota i kontrolerów w Mińsku

Rosyjskie MSZ przekazało, że strona białoruska wyraziła zgodę na spotkanie zatrzymanej z rosyjskim konsulem. Wcześniej członkowie kremlowskiej rady do spraw praw człowieka chcieli wystosować apel o uwolnienie Sapiegi, ale szef tego gremium Walery Fadiejew oświadczył, że nie widzi takiej potrzeby, ponieważ sprawą obiecał zająć się minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Więcej o: