Joe Biden i Władimir Putin spotkają się twarzą w twarz w Genewie. Trwają przygotowania do szczytu

Do pierwszego bezpośredniego spotkania pomiędzy prezydentem USA Joe Bidenem i prezydentem Rosji Władimirem Putinem dojdzie w połowie czerwca 2021 r. We wtorek, 22 maja Biały Dom potwierdził, że zarówno ze strony administracji Bidena, jak i Kremlu trwają przygotowania do szczytu obu przywódców. Spotkanie odbędzie się w Szwajcarii.

Prezydent USA Joe Biden spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Genewie 16 czerwca 2021 r. Będą to pierwsze obrady twarzą w twarz między tymi dwoma przywódcami. 

Biały Dom potwierdza datę spotkania Bidena i Putina. Kreml również wydaje oświadczenie

Jak pierwszy o spotkaniu przywódców poinformował Biały Dom. W informacji możemy przeczytać, że "Prezydent Biden spotka się z prezydentem Putinem w Genewie w Szwajcarii 16 czerwca 2021 r. Przywódcy omówią najpilniejsze kwestie polityczne, starając się przywrócić przewidywalność i stabilność w stosunkach na linii USA - Rosja".

Oświadczenie na temat spotkania obu przywódców wydał także Kreml. W komunikacie możemy przeczytać, że przywódcy Stanów Zjednoczonych i Rosji mają zamiar omówić wzajemne relacje między ich krajami oraz problemy związane ze strategiczną stabilnością nuklearną. Tematem spotkania ma także być współpraca w walce z pandemią koronawirusa i konfliktami regionalnymi.

Jak podaje nytimes.com, od prezydenta Bidena oczekuje się, że wykorzysta szczyt z Putinem do poruszenia kwestii, o których przywódcy rozmawiali przez telefon, tuż przed ogłoszeniem przez Stany Zjednoczone nowych sankcji wobec rosyjskich urzędników. Stosunki między oboma krajami pogorszyły się w wyniku napięć związanych z niedawnym zwiększeniem rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu Ukrainy oraz obaw o złe traktowanie przez Moskwę uwięzionego opozycjonisty Aleksego Nawalnego.

Spotkania amerykańskich i rosyjskich dyplomatów w toku

W ostatnim czasie doszło do kilku spotkań dyplomatów amerykańskich i rosyjskich. Wczoraj w Genewie spotkali się doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan i szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew. Aljazeera.com podaje, że dyskusje między doradcami przebiegały konstruktywnie i mimo wzajemnych różnic, pozwoliły lepiej zrozumieć wzajemne stanowiska obu krajów.

W zeszłym tygodniu w stolicy Islandii Reykjaviku spotkali się z kolei minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA Antony Blinken. Rozmowy były wstępem do planowanego szczytu Biden-Putin.

Pierwsze spotkanie Bidena i Putina w roli prezydentów, ale nie pierwsze jako polityków

W Genewie odbędzie się pierwsze spotkanie Bidena z Putinem od czasu objęcia fotelu prezydenta przez amerykana. CNN przypomina jednak, że Biden już wcześniej spotkał się z Putinem, gdy był wiceprezydentem, m.in. podczas spotkania w 2011 roku. Podczas tej rozmowy Biden oznajmił, że spojrzał Putinowi w oczy i oświadczył: "Nie sądzę, że masz duszę".

Biden zaproponował szczyt z prezydentem Rosji w zeszłym miesiącu podczas rozmowy telefonicznej i od tego czasu obie strony pracowały nad sfinalizowaniem szczegółów spotkania. To nie pierwszy raz, gdy przywódcy Rosji i USA spotykają się w Genewie. W 1985 roku ówczesny prezydent USA Ronald Reagan wziął udział w rozmowie z sowieckim przywódcą Michaiłem Gorbaczowem. Ich spotkanie stanowiło punkt zwrotny pod koniec zimnej wojny i doprowadziło do kolejnych szczytów w Islandii oraz Waszyngtonie.

Więcej o: