Nowe sprawy karne wobec Nawalnego. Opozycjonista: Z każdym dniem jestem bardziej zagorzałym przestępcą

"Z każdym dniem jestem coraz bardziej zagorzałym przestępcą" - czytamy w mediach społecznościowych Aleksieja Nawalnego. Jak się okazuje, wobec opozycjonisty wszczęto kolejne sprawy karne. Nawalny został oskarżony m.in. o obrazę sędzi Akimowej, która skazała go na karę grzywny za zniesławienie wojennego kombatanta.

"Popełniam coraz więcej przestępstw. Coraz więcej śledczych zajmuje się mną, a nie takimi bzdurami jak morderstwa, rabunki i porwania" - żartował z kolejnych zarzutów Aleksiej Nawalny. Treści publikowane m.in. na Instagramie są pisane przez bliskich w imieniu uwięzionego rosyjskiego opozycjonisty. Obecnie rosyjski opozycjonista przebywa w kolonii karnej za domniemaną defraudację funduszy francuskiej firmy kosmetycznej Yves Rocher. 

Zobacz wideo Klaudia Jachira w Sejmie: "Ostatnie śledztwo niezależnych mediów dotarło do armii trolli na usługach partii rządzącej". Na koniec wystąpienia posłała serduszko Nawalnemu

Wszczęto koleje sprawy przeciw Aleksiejowi Nawalnemu. Opozycjonista jest już skazany m.in. za zniesławienie kombatanta

"Z każdym dniem jestem coraz bardziej zagorzałym przestępcą" - napisał na Instagramie Nawalny. "Wczoraj rano przyszedł po mnie strażnik, zabrał mnie do pokoju, w którym był samowar! Nie żartuję. I filiżanki herbaty. Oprócz samowara w pokoju był śledczy ds. dochodzeń szczególnej wagi z Głównego Zarządu Śledczego w rosyjskim Komitecie Śledczym" - poinformował we wtorek za pośrednictwem mediów społecznościowych Nawalny. 

Przekazano mu, że wszczęto wobec niego trzy postępowania, nad którymi pracuje 21 prokuratorów. W każdym z nich Nawalny jest głównym podejrzanym. Jedno śledztwo dotyczy fundacji Nawalnego - Fundacji Walki z Korupcją, w ramach której miał on rzekomo przywłaszczyć środki z darowizn. 

Mural przedstawiający Aleksieja NawalnegoPo trzech dniach odnalazł się b. szef szpitala, do którego trafił Nawalny

Drugą sprawę wszczęto przeciwko opozycjoniście na podstawie artykułu 239. Postawiono mu zarzut stworzenia organizacji non-profit, która narusza prawa obywateli. "Śledczy zarzucają mi, że 'zachęcam obywateli do odmowy wykonywania obowiązków obywatelskich'" - napisał Nawalny

 

Trzecia sprawa dotyczy obrazy sądu. Zdaniem służb opozycjonista dopuścił się obrazy sędzi Wiery Akimowej, która skazała go na karę grzywny za zniesławienie kombatanta wojennego. Nawalny skomentował, że Akimowa to "ta ciotunia, która prowadziła sfabrykowaną sprawę karną o 'zniesławienie weterana'".

Manifestacja 'Uwolnić Nawalnego' w KrakowieRosja. Nawalny "mniej więcej" wrócił do zdrowia po strajku głodowym

Proces prowadzony przez Akimową zakończył się w 20 lutego 2021 roku, a podczas rozprawy Nawalny otrzymał dziesięć upomnień. "On sam wyraził wobec niej brak zaufania i zarzucał jej, że przerywa rozprawy zawsze, gdy on zadaje świadkom oskarżenia kłopotliwe pytania" - napisał  wówczas PAP. Sąd uznał, że opozycjonista zniesławił kombatanta II wojny światowej Ignata Artiomienki, za co skazał go na grzywnę w wysokości 850 tys. rubli (ponad 11,4 tys. dolarów).

Więcej o: