Do przewrotu w Mali doszło kilka godzin po tym jak dotychczasowy minister obrony Sadio Camara i były minister bezpieczeństwa pułkownik Modibo Kone utracili swoje stanowiska w wyniku zmian w rządzie. To oni uznawani są za przywódców przewrotu.
W Mali od dłuższego czasu jest niestabilnie. Tymczasowy rząd powstał dziewięć miesięcy temu, po wcześniejszym przewrocie wojskowym, w wyniku którego prezydent Ibrahim Boubakar Keïta został usunięty ze stanowiska. Niedługo po jego odejściu były żołnierz Bah Ndaw i Moctar Ouane złożyli przysięgę po tym, jak generałowie Mali - w obliczu groźby sankcji regionalnych - zgodzili się przekazać władzę rządowi przejściowemu. Nowy prezydent Ndaw i premier Ouane otrzymali zadanie nadzorowania 18-miesięcznego przejścia z powrotem do rządów cywilnych. Rząd tymczasowy zapowiedział w kwietniu, że przeprowadzi wybory parlamentarne i prezydenckie w lutym 2022 roku, aby przywrócić władze demokratyczną - pisze "The Guardian".
- Bardzo możliwe, że wojsko czuło się zagrożone przez polityków, którzy zamierzali poczynić kroki naprzód w prawdziwym przejściu władzy i wyborach w przyszłym roku - powiedziała Susanna Wing, profesor nauk politycznych w Haverford College w USA w rozmowie z Al Jazeerą.
Przewrót i niepewna sytuacja w kraju może pogłębić chaos polityczny i uaktywnić grupy bojowników islamskich powiązanych z Al-Kaidą i tak zwanym Państwem Islamskim, które kontrolują duże obszary kraju na północy Mali.
Wiele międzynarodowych organizacji potępiło aresztowanie przedstawicieli rządu. Wspólne oświadczenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Afrykańskiej, Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej, Unia Europejska, a także Wielka Brytania i Stany Zjednoczone domagają się "natychmiastowego i bezwarunkowego" uwolnienia aresztowanych. W oświadczeniu dodano: "Podkreślamy, że nieprzemyślane działanie podjęte dzisiaj niesie ze sobą ryzyko osłabienia mobilizacji społeczności międzynarodowej na rzecz Mali".
Jestem głęboko zaniepokojony wiadomością o zatrzymaniu cywilnych przywódców w okresie przemian w Mali. Wzywam do spokoju i ich bezwarunkowego uwolnienia. Mój specjalny przedstawiciel ściśle współpracuje z ECOWAS, UA i wszystkimi innymi podmiotami międzynarodowymi wspierającymi trwające przemiany polityczne
- napisał na Twitterze Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres.