Zamach stanu w Mali. Wojsko aresztowało prezydenta, ONZ wzywa do jego uwolnienia

Wojskowi przywódcy aresztowali prezydenta, premiera oraz ministra obrony Mali. Wchodzący w skład tymczasowego rządu prezydent Bah Ndaw, premier Moctar Ouane i minister obrony Souleymane Doucoure zostali przewiezieni do wojskowej bazy w miejscowości Kati, leżącej około 20 kilometrów na północ od stolicy kraju Bamako.

Do przewrotu w Mali doszło kilka godzin po tym jak dotychczasowy minister obrony Sadio Camara i były minister bezpieczeństwa pułkownik Modibo Kone utracili swoje stanowiska w wyniku zmian w rządzie. To oni uznawani są za przywódców przewrotu.

Zobacz wideo Afryka i Ameryka Południowa walczą z koronawirusem

Niestabilna sytuacja w Mali trwa już od dawna. Transformacja kraju stoi pod znakiem zapytania

W Mali od dłuższego czasu jest niestabilnie. Tymczasowy rząd powstał dziewięć miesięcy temu, po wcześniejszym przewrocie wojskowym, w wyniku którego prezydent Ibrahim Boubakar Keïta został usunięty ze stanowiska. Niedługo po jego odejściu były żołnierz Bah Ndaw i Moctar Ouane złożyli przysięgę po tym, jak generałowie Mali - w obliczu groźby sankcji regionalnych - zgodzili się przekazać władzę rządowi przejściowemu. Nowy prezydent Ndaw i premier Ouane otrzymali zadanie nadzorowania 18-miesięcznego przejścia z powrotem do rządów cywilnych. Rząd tymczasowy zapowiedział w kwietniu, że przeprowadzi wybory parlamentarne i prezydenckie w lutym 2022 roku, aby przywrócić władze demokratyczną - pisze "The Guardian".

Mateusz MorawieckiMorawiecki ws. kopalni w Turowie: Czesi mają wycofać swój pozew

- Bardzo możliwe, że wojsko czuło się zagrożone przez polityków, którzy zamierzali poczynić kroki naprzód w prawdziwym przejściu władzy i wyborach w przyszłym roku - powiedziała Susanna Wing, profesor nauk politycznych w Haverford College w USA w rozmowie z Al Jazeerą.

Przewrót i niepewna sytuacja w kraju może pogłębić chaos polityczny i uaktywnić grupy bojowników islamskich powiązanych z Al-Kaidą i tak zwanym Państwem Islamskim, które kontrolują duże obszary kraju na północy Mali.

Środowisko międzynarodowe wzywa do uwolnienia aresztowanych 

Wiele międzynarodowych organizacji potępiło aresztowanie przedstawicieli rządu. Wspólne oświadczenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Afrykańskiej, Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej, Unia Europejska, a także Wielka Brytania i Stany Zjednoczone domagają się "natychmiastowego i bezwarunkowego" uwolnienia aresztowanych. W oświadczeniu dodano: "Podkreślamy, że nieprzemyślane działanie podjęte dzisiaj niesie ze sobą ryzyko osłabienia mobilizacji społeczności międzynarodowej na rzecz Mali".

Białoruś usuwa łotewskich dyplomatów po incydencie z flagąBiałoruś usuwa łotewskich dyplomatów po incydencie z flagą. Odpowiedź Rygi

Jestem głęboko zaniepokojony wiadomością o zatrzymaniu cywilnych przywódców w okresie przemian w Mali. Wzywam do spokoju i ich bezwarunkowego uwolnienia. Mój specjalny przedstawiciel ściśle współpracuje z ECOWAS, UA i wszystkimi innymi podmiotami międzynarodowymi wspierającymi trwające przemiany polityczne

- napisał na Twitterze Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres.

Więcej o: