Grecja. Setki strażaków, 16 samolotów i wojsko. Pożary lasów grożą katastrofą ekologiczną

Greccy strażacy opanowali pożary lasów 90 kilometrów od Aten. Specjaliści obawiają się jednak katastrofy ekologicznej.

W akcję gaśniczą jest zaangażowanych ponad 270 strażaków, wspieranych przez 16 samolotów i wojsko. Zdołali oni opanować ogień, jednak w niektórych miejscach wciąż pojawiają się płomienie. Ogień ma zostać ugaszony do jutra. Nikt nie ucierpiał, ale zniszczonych jest wiele domów, ewakuowano dziesiątki wsi. Są także straty w uprawach.

Pożary w GrecjiPożary w Grecji Pożary w Grecji/Fot. Valerie Gache / AP Photo

"Pożar, który wybuchł w paśmie górskim Geraneia, około 90 kilometrów na zachód od Aten, jest jednym z największych w ostatnich 30-latach i wybuchł jeszcze przed sezonem pożarowym" - powiedział telewizji ANT1 szef strażaków Stefanos Kolokouris.

Straty będzie można oszacować dopiero po ugaszeniu pożaru. Wstępnie policzono jednak, że ogień zniszczył 55 kilometrów kwadratowych pól i lasów sosnowych, będących pod ochroną. 

Zobacz wideo Ostatnie słowa Bodnara w Sejmie. Mimo trwającej owacji wystąpienie zaczęła posłanka Burzyńska

Grecja. Pożar w obszarze Natura 2000 

Część pasma Geraneia znajduje się w unijnym obszarze ochrony środowiska Natura 2000. Profesor uniwersytetu w Atenach Euthymios Lekkas, zajmujący się zagrożeniami środowiska naturalnego, powiedział, że trzeba teraz podjąć działania, aby zapobiec jesiennym powodziom i osunięciom ziemi.

W Grecji pożary lasów w porze letniej są bardzo częste, z powodu suchego i gorącego klimatu, silnego wiatru i wysokiej temperatury.

W 2018 roku w czasie najbardziej tragicznych pożarów lasów koło Aten, w nadmorskim kurorcie Mati zginęły 102 osoby. 

Więcej o: