Franciszek uznał heroiczność cnót polskiego zakonnika. Beatyfikacja o. Kryszkiewicza coraz bliżej

Papież Franciszek promulgował dekret o heroiczności cnót o. Bernarda Kryszkiewicza. Do wyniesienia Polaka na ołtarze konieczny jest jeszcze dekret o potwierdzeniu cudu. Proces beatyfikacyjny zakonnika trwa od 1972 r.

Papież Franciszek przyjął na audiencji kardynała Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W trakcie spotkania papież upoważnił Kongregację do promulgowania jednego dekretu o męczeństwie oraz pięciu o heroiczności cnót - jeden z nich dotyczy polskiego zakonnika Bernarda Kryszkiewicza. Aby zakończyć proces beatyfikacyjny duchownego potrzebne będzie jeszcze uznanie cudu za jego wstawiennictwem.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Franciszek podjął decyzję w sprawie o. Kryszkiewicza. Proces beatyfikacyjny Polaka trwa od blisko 50 lat

O. Bernard od Matki Pięknej Miłości, a właściwe Zygmunt Kryszkiewicz, urodził się w 1915 r. w Mławie. Przyszły zakonnik był wychowywany przede wszystkim przez swoją matkę, która zaszczepiła w nim głęboką wiarę i przywiązanie do Kościoła katolickiego. Święcenia zakonne przyjął jesienią 1934 r., mając zaledwie 19 lat. W ciągu następnych lat studiował w Polsce i w Rzymie, ucząc się filozofii i teologii.

Pożar w Bełchatowie (zdjęcie ilustracyjne)Pożar na terenie kopalni Bełchatów. Służbom udało się opanować ogień

Wybuch II wojny światowej zastał go w Polsce. O. Kryszkiewicz przez większą część działań wojennych przebywał w klasztorze w Rawie Mazowieckiej, gdzie prowadził bardzo aktywną pracę duszpasterską. W styczniu 1945 r. miasto zostało zbombardowane przez Armię Czerwoną. Klasztor nie został zniszczony, ale zamieniono go na szpital, w którym o. Kryszkiewicz posługiwał chorym.

Po zakończeniu wojny został nowym przełożonym częściowo zniszczonego klasztoru w Przasnyszu. Zakonnik zachorował jednak na tyfus. Przez kilka dni pozostawał pod opieką sióstr szarytek w klasztorze, ale później przetransportowano go do szpitala. Duchowny zmarł w godzinach porannych 7 lipca 1945 r. Miał 30 lat.

O. Bernard Kryszkiewicz pozostawił po sobie wiele publikacji, np. "Dialogi z Ukrzyżowanym", "Pedagogikum czy Rozważania o Męce Pańskiej na każdy dzień tygodnia". Starania o beatyfikację duchownego rozpoczęto jeszcze w 1972 r., kiedy funkcję prymasa Polski sprawował Stefan Wyszyński. Przekonani o świętości zakonnika argumentują, że wykazał się on heroiczną pracą duszpasterską w czasie niemieckiej okupacji Polski.

Wtargnięcie do bloku Adama NiedzielskiegoWtargnęli do bloku Adama Niedzielskiego. Sprawa jest w prokuraturze

Więcej o: